Starship poleci w kosmos. Jest data startu najpotężniejszej rakiety świata

W końcu amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa ujawniła, że już w poniedziałek (10 kwietnia), najpotężniejsza rakieta w historii ludzkości o nazwie Starship, odbędzie swój dziewiczy lot w kosmos.

W końcu amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa ujawniła, że już w poniedziałek (10 kwietnia), najpotężniejsza rakieta w historii ludzkości o nazwie Starship, odbędzie swój dziewiczy lot w kosmos.
Ogłosili datę startu Starship, najpotężniejszej rakiety świata /Elon Musk/Spacex /Twitter

W ogłoszeniu planistycznym opublikowanym we wtorek (4 kwietnia), amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) określiła 10 kwietnia jako główną oczekiwaną datę startu rakiety Starship od Elona Muska. 11 i 12 kwietnia dodatkowo pojawią się okna startowe, gdyby jednak doszło do małej awarii pojazdu SpaceX i nie udało się ruszyć 10 kwietnia.

Na tę wspaniałą informację wielu entuzjastów eksploracji kosmosu i samej firmy SpaceX czekało od 2021 roku, gdy statek Starship pierwszy raz pojawił się na platformie startowej. Jeśli cały lot przebiegnie pomyślnie, to utorowana zostanie droga do powrotu ludzi na Księżyc. Dlatego to tak ważne wydarzenie dla przyszłości naszej cywilizacji.

Reklama

Starship może polecieć w kosmos już 10 kwietnia

Pierwotnie kosmiczny lot zestawu rakiety Booster i statku Starship miał odbyć się w wakacje 2021 roku. Jednak amerykańska Federalna Służba Lotnictwa (FAA) ogłosiła swoją chęć przeprowadzenia szczegółowego badania wpływu działalności kosmicznego miasteczka Starbase firmy SpaceX w Teksasie na środowisko naturalne. Wtedy rozpoczęły się 1,5 roczne problemy Elona Muska i stagnacja w realizacji wielkich kosmicznych planów.

Fani SpaceX przyznali, że rząd USA sam blokuje sobie drogę do dominacji w kosmosie i daje czas Chinom na rozwinięcie swoich technologii. Tymczasem urzędnicy państwowi mieli swoje argumenty. Obawiali się, że katastrofa rakiety Starship mogłaby mieć tragiczny wpływ na faunę i florę, a także zagrozić mieszkańcom wybrzeża południowego Teksasu. FAA przygotowała raport w tej sprawie i poinformowała Elona Muska, jakie musi spełnić kryteria bezpieczeństwa, by mogła zostać wydana zgoda na organizowanie lotów kosmicznych.

1,5 roku oczekiwania na lot rakiety Starship od SpaceX

Starship nie mieliśmy okazji zobaczyć na niebie od 1,5 roku, a jego ostatnia wyprawa była zaledwie skokiem w porównaniu z nadchodzącym testem orbitalnym. W maju 2021 roku trzysilnikowy prototyp górnego stopnia o nazwie SN15 wzbił się na wysokość ok. 10 kilometrów nad Starbase, po czym wrócił na Ziemię w celu pionowego lądowania.

Teraz wszystko wskazuje na to, że pierwszy lot Staship stanie się rzeczywistością już za kilka dni. Co ciekawe, sam Elon Musk nie kryje swojego zadowolenia, ale jednocześnie uczciwie przyznaje, że — "sukces jest daleki od pewności, ale emocje są gwarantowane".

Starship Booster 7 i Ship 24 polecą w kosmos

W trakcie pierwszego lotu 120-metrowego zestawu, prototyp rakiety Super Heavy o nazwie Booster 7 uruchomi wariant górnego stopnia o nazwie Ship 24 z bazy Starbase leżącej w Boca Chica w Teksasie. Booster 7 spadnie do Zatoki Meksykańskiej niedługo po starcie, ale Statek 24 ma jednokrotnie okrążyć Ziemię, zanim spadnie do wód Oceanu Spokojnego w pobliżu hawajskiej wyspy Kauai.

Elon Musk zapowiedział, że pierwszym pasażerem załogowej wersji Staship będzie Yusaku Maezawa, japoński miliarder i artysta. Wybierze się on już w przyszłym roku, wraz z 8-osobową grupą znajomych, w pełną wrażeń i niebezpieczeństwa podróż wokół Księżyca.

Yusaku Maezawa pierwszy obleci Księżyc pojazdem Starship

Maezawa pragnie, by sam lot i doświadczenia cywilnej załogi stały się w pewnym sensie arcydziełem artystycznym, jakiego świat jeszcze nie widział. W tym celu, Japończyk ogłosił właśnie personalia osób, które dostąpią zaszczytu wzięcia udziału w jego artystycznym przedsięwzięciu. Okazuje się, że będą to znane osoby.

Na pokładzie statku Starship realizującego misję dearMoon znajdą się: DJ i producent Steve Aoki, artysta Yemi A.D., fotograf Karim Iliya i Rhiannon Adam, filmowiec Brendan Hall, aktor Dev Joshi, muzyk T.O.P. oraz Tim Dodd. Ten ostatni to youtuber znany z kanału Everyday Astronaut.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Starship

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy