Tajemnicza twarz ukazała się na Jowiszu. Niesamowite zdjęcie NASA

Można powiedzieć, że Jowisz przygotowuje się intensywnie do nadchodzącego Halloween. Sonda NASA Juno uchwyciła niesamowity widok na chmury wzdłuż linii oddzielającej noc od dnia. Z cienia wyłania się zniekształcona twarz niczym z obrazu „Krzyk” Edvarda Muncha.

Tajemnicza twarz ukazała się na Jowiszu

Podczas bliskiego przelotu obok Jowisza Sonda Juno wykonała zdjęcie burzowej pogody. W dalekich północnych regionach gigantycznej planety burze i kłębiaste chmury ułożyły się w taki sposób, że obraz do złudzenia przypomina wykrzywioną twarz.  

Zdjęcie wykonane zostało 7 września 2023 roku z odległości 77000 kilometrów nad chmurami Jowisza na około 69 stopniach szerokości geograficznej. Naukowiec Władimir Tarasow wykonał to zdjęcie, korzystając z surowych danych z instrumentu JunoCam. Zdjęcie przedstawia burzliwe chmury, które kłębią się i tworzą wiry przypominające oczy. 

Reklama

Niski kąt padania światła słonecznego podkreśla złożoną topografię obiektów w tym regionie. Naukowcy badają ten obszar, zwany Jet N7, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w atmosferze Jowisza.  

Sonda kosmiczna Juno

Juno to bezzałogowa sonda kosmiczna należąca do NASA, która wysłana została w celu zbadania największej planety Układu Słonecznego, Jowisza. Jest to druga misja realizowana w ramach programu New Frontiers. Celem tego programu jest dążenie do umożliwienia częstego realizowania misji kosmicznych o wysokiej wartości naukowej w celu lepszego poznania Układu Słonecznego.  

Sonda Juno rozpoczęła misję 5 sierpnia 2011 roku, a po pięciu latach lotu, wykorzystując asystę grawitacyjną Ziemi, wykonała manewr wejścia na orbitę polarną wokół Jowisza. Misja Juno ma trwać do 2025 roku, następnie zostanie zdeorbitowana i w efekcie spalona w atmosferze Jowisza.  

Juno ma za zadanie przede wszystkim zbadać skład oraz strukturę atmosfery gazowego olbrzyma, co pozwoli na lepsze zrozumienie procesów rządzących burzliwą pogodą Jowisza. Poza tym bada również pole magnetyczne, pole grawitacyjne oraz magnetosferę biegunową olbrzymiej planety.  

Burzowa pogoda Jowisza płata wizualne figle

To, co widzimy na zdjęciu udostępnionym przez NASA to zjawisko optyczne nazywane Pareidolia. Polega ono na tym, że w przypadkowych szczegółach dopatrujemy się znanych nam kształtów. Towarzyszy temu poczucie nierzeczywistego charakteru zjawiska. Spostrzeżenia te pojawiają się przy pełnej świadomości.  

Bardzo częstym źródłem pareidolii są obserwacje chmur. Co w tym wypadku świetnie koreluje ze zdjęciem z Juno. Patrząc w chmury, dopatrujemy się w nich pewnych znanych kształtów, a szczególne upodobanie w tego typu obserwacjach znajdują przede wszystkim dzieci. Jowisz to gazowy olbrzym. Składa się w trzech czwartych z wodoru i w jednej czwartej z helu. 

Powierzchnię planety pokrywa kilka warstw chmur, które układają się w charakterystyczne pasy widoczne z Ziemi. Procesy zachodzące na powierzchni Jowisza sprawiają, że grube warstwy chmur poruszają się z szybką prędkością, kłębiąc się i wijąc. Nie jest więc niczym dziwnym, że w pewnych momentach mogą układać się w kształty do złudzenia przypominające znane nam rzeczy.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jowisz | Sonda kosmiczna | NASA | gazowy olbrzym | Układ Słoneczny | Chmura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy