Te "talerze" poszukają obcych cywilizacji. Szykuje się przełom

W grudniu ubiegłego roku, astronomowie z Breakthrough Initiatives zapowiedzieli się, że w ramach projektu Listen, niebawem rozpoczną poszukiwania obcych cywilizacji za pomocą jednej z największych sieci radioteleskopów na południowej półkuli o wymownej nazwie MeerKAT. Teraz te marzenia stały się faktem.

W grudniu ubiegłego roku, astronomowie z Breakthrough Initiatives zapowiedzieli się, że w ramach projektu Listen, niebawem rozpoczną poszukiwania obcych cywilizacji za pomocą jednej z największych sieci  radioteleskopów na południowej półkuli o wymownej nazwie MeerKAT. Teraz te marzenia stały się faktem.
Anteny systemu MeerKAT poszukają obcych cywilizacji dla Breakthrough Initiatives /Morganoshell/Wikipedia /Wikipedia

Breakthrough Initiatives to jedno z najważniejszych przedsięwzięć ludzkości. W jego ramach, setki astronomów i najpotężniejsze systemy obserwacyjne kosmosu łączą siły w celu wykrycia śladów obcych cywilizacji. Pod koniec ubiegłego roku doszły do nas wspaniałe wieści o planach włączenia do projektu Listen jednego z najpotężniejszych radioteleskopów na południowej półkuli o nazwie MeerKAT.

Teraz te marzenia entuzjastów istnienia obcych cywilizacji stały się rzeczywistością. Astronomowie mówią o wielkim przełomie, który może czekać na nas tuż za rogiem. Mówimy tutaj bowiem o potężnym systemie obserwacyjnym. Składa się on z 64 anten, każda o średnicy 13,5 metra, wyposażonych w odbiorniki kriogeniczne.

Reklama

MeerKAT poszuka kosmitów dla Breakthrough Initiatives

Obiekt znajduje się w Parku Narodowym Meerkat w Republice Południowej Afryki. Nie można nie wspomnieć, że ten system radioteleskopów jest częścią większego projektu o nazwie Square Kilometre Array (SKA), który już składa się z aż 133 anten.

Przedsięwzięcie Breakthrough Initiatives dotychczas korzystało z systemów: Green Bank Telescope (GBT) w USA i Parkes Telescope w Australii. Włączenie do projektu radioteleskopów MeerKAT sprawi, że w poszukiwania obcych cywilizacji nie tylko będzie mogło włączyć się więcej wybitnych osób ze świata astronomii, ale również pozwoli znacznie szybciej obrazować otchłań kosmosu w poszukiwaniu sygnałów emitowanych przez inteligentne formy życia.

Cel? Wykrycie drugiej Ziemi i wysłanie tam sondy badawczej

Przeszukanie ponad miliona pobliskich gwiazd zajmie nam zaledwie dwa lata. System MeerKAT zapewni nam możliwość wykrycia źródła sygnałów podobnego do najjaśniejszych radiolatarni na Ziemi z odległości 250 lat świetlnych — tłumaczy dr Cherry Ng, naukowiec z Breakthrough Initiatives.

Breakthrough Listen to wielki projekt stworzony 8 lat temu przez izraelsko-rosyjskiego miliardera Jurija Milnera i zmarłego fizyka Stephena Hawkinga. Celem przedsięwzięcia jest przyspieszenie poszukiwań obcych cywilizacji oraz wysłanie pierwszej międzygwiezdnej misji do egzoplanety, która może przypominać drugą Ziemię.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy