Udało się rozszyfrować wiadomość ukrytą w spadochronie marsjańskiego łazika NASA

Nie zajęło to dużo czasu, bo tylko 6 godzin, ale niesie ona potężne przesłanie. Chodzi o wiadomość zawartą w spadochronie, dzięki któremu łazik Perservance i dron Ingenuity mogły bezpiecznie osiąść na powierzchni Czerwonej Planety.

Cała ta niesamowita akcja zaczęła się w chwili opublikowania przez NASA pierwszego w historii filmu z momentu lądowania kapsuły z łazikiem na Marsie. Kapsuła była wyposażona w jeden spadochron, który otworzył się podczas lotu w atmosferze i zmniejszył prędkość kapsuły z 3000 km/h do zaledwie 3 km/h.

Nie był to jednak zwykły spadochron. Okazuje się, że naukowcy ukryli w nim pewną wiadomość. Jak pewnie domyślacie się patrząc na spadochron, chodziło o nietypowe ułożenie barw, ale i nie tylko. Pojawiła się na nim wiadomość, która brzmi: Dare Mighty Things, co można przetłumaczyć jako: Odważ się czynić wielkie rzeczy. To motto umieszczone zostało tam przez inżynierów z Jet Propulsion Laboratory, czyli najważniejszy oddział NASA zajmujący się najnowszymi technologiami napędowymi.

Reklama

Tymczasem specyficznym ułożeniem barw biało-czerwonych w systemie binarnym, inżynierowie chcieli ogłosić światu położenie geograficzne siedziby Laboratorium Napędu Odrzutowego, a mianowicie - 34°11'58" N 118°10'31" W. Jak to można było odszyfrować?

Segmenty o barwie białej odpowiadają cyfrze 0, segmenty o barwie czerwonej cyfrze 1, a ich zgrupowanie pozwala otrzymać liczby systemu dziesiętnego. Do każdej z nich trzeba dodać liczbę 64. Wówczas otrzymamy liczby kodu ASCII, a te odpowiadają literom alfabetu. Za trudne do ogarnięcia? Nic z tych rzeczy. Wystarczy, że zobaczycie załączoną w newsie podpowiedź od jednego z inżynierów JPL.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/JPL / Fot. NASA/JPL

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy