Zaskakujące sposoby na ochronę Ziemi małymi gestami
Globalne ocieplenie i deficyt wody to wyzwania współczesnego świata, ale nie jesteśmy bezradni w ich obliczu. Dzięki odpowiednim nawykom możemy przyczyniać się do polepszenia jakości naszej planety. Nasze indywidualne działania, choć wydają się drobne, mogą na dłuższą metę mieć znaczący wpływ na stan naszej planety.

Choć problem globalnego ocieplenia wydaje się przytłaczający, rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić do swojego życia, aby polepszyć sytuację planety, często są znacznie prostsze, niż się wydaje.
Jak w prosty sposób dbać o Ziemię na co dzień?
Małe gesty, które nic cię nie kosztują, w dłuższej perspektywie mogą realnie wpłynąć na stan naszej planety, szczególnie jeśli zachęcisz do tego swoich bliskich.
1. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia
Może się to wydawać bardzo prozaiczne, jednak gdyby każdy to robił, nie tylko w domu, ale również w biurze, skutkowałoby to mniejszym zapotrzebowaniem na produkcję energii, także z paliw kopalnych.
2. Zrównoważ korzystanie z oświetlenia w ciągu dnia
Nie musisz każdego dnia zapalać światła, jeśli na zewnątrz świeci słońce. Wystarczy odsłonić zasłony lub przemeblować pokój, aby biurko stało tuż przy oknie.
Stosowanie tej zasady w biurach również ma ogromne znaczenie. Często światła są tam włączone nawet kiedy nie ma takiej potrzeby, bo jest wystarczająco jasno. To powoduje w większej stali ogromne starty elektryczności.
Wykorzystując dzień do zasilenia energią słoneczną lampek solarnych w ogrodzie czy na balkonie, rozwiązujesz problem oświetlenia tych przestrzeni wieczorem i w nocy. Poza tym takie lampki dają świetny klimat.
3. Zmniejsz użycie wody
Jedna kąpiel zużywa nawet do 170 litrów wody, a 4-minutowy prysznic - 40 litrów. Robi to znaczącą różnicę, szczególnie w długoterminowej perspektywie i w przypadku wielu osób. Jeśli cała rodzina przejdzie na szybkie prysznice, cały dom będzie chronił środowisko.
To banalne, ale jeśli myjąc zęby zakręcasz wodę - jesteś dobry w dbaniu o planetę. W ten sposób możesz oszczędzić nawet 16 litrów czystej wody pitnej.
4. Dbaj o recykling
Można w łatwy sposób zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, segregując śmieci. Wykorzystując zaś przedmioty, które nadają się do kolejnego użytku, na przykład słoiki, ograniczysz liczbę śmieci, które generujesz. Nie kupuj foliowych siatek na zakupy - wykorzystaj wielorazową torbę z materiału lub bierz wcześniejsze reklamówki z domu.
5. Zmień swoją dietę
Jedząc sezonowe owoce i warzywa, korzystając z lokalnych produktów oraz ograniczając spożycia mięsa, jesteś w stanie wpłynąć na środowisko. Produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego jest niezrównoważona ekologicznie. Wykorzystuje znacznie więcej wody niż produkcja roślinna, a hodowla zwierząt generuje duże ilości metanu, czyli gazu cieplarnianego, który jest nawet 25 razy silniejszy niż dwutlenek węgla. Poza tym dla zwiększenia powierzchni pastwisk i pól uprawnych na paszę masowo wycina się lasy.
Badania pokazują, że nadmierne spożycie mięsa może zwiększać ryzyko chorób serca, raka i cukrzycy, natomiast owoce, warzywa i inne produkty roślinne prowadzą do pozytywnych skutków zdrowotnych u ludzi.
6. Korzystaj z ekologicznych środków transportu
Jeśli nie masz długiego dystansu do przebycia, idź tam na piechotę lub jedź rowerem. Dzięki temu nie zatrujesz powietrza spalinami. Jeśli przemieszczasz się po mieście, staraj się korzystać z transportu publicznego. Może jest to mniej wygodne, ale dużo bardziej ekologiczne.
Dlaczego warto dbać o planetę nawet takimi małymi gestami?
ONZ szacuje, że w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku połowa światowej populacji będzie zagrożona deficytem wody, a zapotrzebowanie na nią wzrośnie dwukrotnie.
To nie jest już walka o przyszłość. To walka o teraz.