Skutki postępującego ocieplenia klimatu. Jak sobie z nimi radzić?

Na całym świecie obserwujemy dramatyczne skutki zmian klimatycznych, takie jak susze, pożary i powodzie. Globalne ocieplenie, potęgowane działalnością człowieka, zakłóca cykl hydrologiczny Ziemi, co prowadzi do ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Sprawdź, co zrobić, aby temu zaradzić.

Globalne ocieplenie przyczynia się do topnienia lodowców. Jak temu zaradzić?
Globalne ocieplenie przyczynia się do topnienia lodowców. Jak temu zaradzić?123RF/PICSEL

Klimat się zmienia - ciężko temu zaprzeczyć, bo skutki widoczne są gołym okiem. Długotrwałe susze, pożary lasów, niedobory wody, a z drugiej storny - ulewne deszcze, powodujące powodzie.

Wzrost temperatur na całym świecie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych susz i intensywnych opadów, wyrządzających szkody nie tylko ludziom, ale i środowisku.

W Kalifornii w 2023 roku odnotowano rekordowe opady deszczu i śniegu po kilkuletniej suszy. Przez to nastąpił wzrost roślinności, a to doprowadziło do ogromnych pożarów lasów w Los Angeles, kiedy powróciła susza.

Jak globalne ocieplenie powoduje zarówno susze jak i ulewy?

Cykl hydrologiczny - tak nazywa się system przemieszczania się wody między Ziemią a jej atmosferą. W związku z coraz wyższymi temperaturami globalnymi, spowodowanymi głównie przez spalanie paliw kopalnianych, takich jak węgiel i gaz, cykl ten ciągle przyśpiesza. Cieplejsza atmosfera wchłania coraz więcej pary wodnej z akwenów wodnych, roślinności i gleby. Utrata wilgoci powierzchniowej powoduje długie susze. Deszcz również stanowi zagrożenie - chociaż pada rzadziej, to kiedy już nastąpi, często jest intensywny i niszczycielski. Dzieje się tak, ponieważ każdy stopień ocieplenia w skali Celsjusza zwiększa zdolność atmosfery do zatrzymywania wody o około 7%.

- Zasadniczo globalne ocieplenie zamienia atmosferę w większą gąbkę, aby mogła wchłonąć więcej wilgoci... a potem, gdy warunki są odpowiednie do opadów, to jest to jak ściskanie tej gąbki - powiedział Jonathan Overpeck, klimatolog z Uniwersytetu w Michigan.

Większość dodatkowego ciepła planety pochłaniają oceany - powoduje to rozszerzenie się wody i topnienie lodu na biegunach, co podnosi poziom mórz. Cieplejsza woda to prawdziwa pożywka dla większych huraganów i cyklonów, zrzucających ogromne ilości wody w bardzo krótkim czasie.

W 2023 roku ulewne jednodniowe deszcze spowodowane przez sztorm Daniel na Morzu Śródziemnym były przyczyną ogromnych powodzi we wschodniej Libii. Skutkiem było zniszczenie dwóch tam i zrujnowanie całych dzielnic miasta Derna.

Istotnym elementem cyklu hydrologicznego jest pokrywa śnieżna. Kiedy śnieg topnieje, pomaga wypełniać zbiorniki wodne, które służą m.in. do picia i rolnictwa. Cieplejsze zimy sprawiają, że coraz mniej śniegu pada, a kiedy już to się dzieje, jest wchłaniany przez spragnioną glebę. Z drugiej strony zmiana klimatu może powodować intensywne śnieżyce.

Jak możemy zatrzymać globalne ocieplenie?

Od dziesięcioleci jesteśmy świadkami zmian klimatycznych i skutków, jakie ze sobą niosą.

- Wszystko to jest związane z ociepleniem, o którym wiemy z całkowitą pewnością, że jest niemal w całości spowodowane działalnością człowieka - mówi Overpeck. - Dobrą wiadomością jest to, że wiemy, jak to powstrzymać, jeśli chcemy.

Najważniejszą zmianą, która pomoże w walce z globalnym ociepleniem, jest drastyczne ograniczenie zużycia paliw kopalnych. Są one odpowiedzialne za ponad 75% emisji ocieplających planetę. Trzeba zamienić je na czystą energię, takie jak wiatrowa, słoneczna czy wodna.

Jednymi z silniejszych sojuszników ludzi w walce ze zmianą klimatu są drzewa, rośliny i gleba. Bez ich pomocy życie na Ziemi byłoby niemożliwe, zatem wycinając lasy i wyrywając mokradła pod zabudowę, ocieplamy planetę. Nie jest możliwe sadzenie nowych drzew wystarczająco szybko, aby zastąpić te, które wycinamy.

To tylko parę z wielu możliwości, jakie mamy, aby zadbać o Ziemię. Nasze wybory - te małe i duże - mają realny wpływ na stan planety, dlatego warto się nad tym zastanowić.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News