Chcesz żyć ponad 20 lat dłużej? Te nawyki to klucz do sukcesu

W ramach nowego badania przeprowadzonego na amerykańskich weteranach naukowcy zidentyfikowali osiem czynników, które pozwalają cieszyć się dużo dłuższym życiem - łącznie mogą zapewnić nam dodatkowo ponad dwie dekady!

Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników długiego życia jest dieta z uwzględnieniem warzyw i owoców
Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników długiego życia jest dieta z uwzględnieniem warzyw i owoców123RF/PICSEL

Chcecie żyć nawet 24 lata dłużej? W takim razie powinniście wdrożyć w życie osiem nawyków zidentyfikowanych w ramach nowego badania, którego wyniki zaprezentowane zostały podczas Nutrition 2023, czyli dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia. Wzięło w nim udział blisko 720 tys. weteranów wojskowych w wieku od 40 do 99 lat, wszyscy byli częścią programu Million Veteran, długoterminowego badania mającego na celu zbadanie stanu zdrowia i dobrego samopoczucia byłych amerykańskich wojskowych.

To pewne. Te nawyki wydłużają życie

Co ciekawe, z przeprowadzonych analiz wynika, że zmiany można wdrożyć w życie nawet w wieku 60 lat i wciąż możemy liczyć na 18 dodatkowych lat po wprowadzeniu wszystkich ośmiu nawyków, a młodsze osoby spodziewać powinny się jeszcze lepszych wyników (dla 50-latków jest to 21 lat, a dla 40-latków imponujące 24 lata). Badacze postanowili też sprawdzić, czy wyeliminowanie osób z cukrzycą typu 2, wysokim poziomem cholesterolu, udarem, rakiem i innymi poważnymi schorzeniami zmienia wyniki badania, a odpowiedź brzmi "nie bardzo" - nawet jeśli zaczynamy z poziomu choroby przewlekłej, wprowadzanie zmian nadal pomaga.

Istnieje 20-letni okres, w którym możesz wprowadzić te zmiany, niezależnie od tego, czy robisz to stopniowo, czy od razu
powiedział główny autor badania Xuan-Mai Nguyen, specjalista nauk o zdrowiu w programie Million Veteran Program.

A o jakich nawykach mowa? I tu nie ma już żadnej magii, bo większość z nas dobrze je zna, a mianowicie: ruszaj się, zdrowo się odżywiaj, redukuj stres, dobrze śpij i buduj pozytywne relacje społeczne, nie pal, nie pij za dużo i nie uzależniaj się od opioidów.

Co, jeśli nie jesteśmy w stanie wdrożyć wszystkich? Wciąż możemy liczyć na dobre wyniki, bo przykładowo u mężczyzny dodanie tylko jednego zdrowego nawyku w wieku 40 lat zapewnia dodatkowe 4,5 roku życia (3,5 u kobiet), dodanie drugiego prowadzi do kolejnych siedmiu lat, a przyjęcie trzech nawyków wydłuża życie o 8,6 roku.

Wykonanie wszystkich ośmiu miało efekt synergii, jakby dodatkowy impuls do przedłużenia życia, ale każda niewielka zmiana zrobiła różnicę
wyjaśniają badacze.

Co ciekawe, poszczególne nawyki miały stopień ważności i na szczycie listy znalazły się ćwiczenia, które zdaniem wielu ekspertów są jednym z najważniejszych zachowań, jakie każdy może podjąć, aby poprawić swoje zdrowie. W badaniu potwierdzono, że ten zdrowy nawyk powoduje 46 proc. spadek ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą.

Drugie miejsce na liście zajmuje unikanie opioidów, które redukują ryzyko zgonu o 38 proc., a trzecie trzymanie się z daleka od papierosów, które z kolei przyczyniają się do 29 proc. spadku ryzyka przedwczesnej śmierci.

Na kolejnych miejscach plasują się: unikanie stresu, który w ostatnich latach jest przyczyną dewastujących skutków zdrowotnych dla ludzi na całym świecie (4. miejsce i redukcja o 22 proc.), dieta oparta na produktach roślinnych (5. miejsce i redukcja o 21 proc.), unikanie nadmiernego spożycia alkoholu (6. miejsce i redukcja 19 proc.), wysypianie się (7. miejsce i redukcja 18 proc.) oraz budowanie pozytywnych relacji społecznych (8. miejsce i redukcja o 5 proc.).

Wydaje się, że pięć procent to niewiele, ale to wciąż spadek pod względem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Każda zmiana pomaga, niezależnie od tego, czy wybierasz aktywność fizyczną, czy upewniasz się, że jesteś otoczony pozytywnym wsparciem społecznym
podsumowują badacze.
Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas