Chcesz żyć ponad 20 lat dłużej? Te nawyki to klucz do sukcesu

W ramach nowego badania przeprowadzonego na amerykańskich weteranach naukowcy zidentyfikowali osiem czynników, które pozwalają cieszyć się dużo dłuższym życiem - łącznie mogą zapewnić nam dodatkowo ponad dwie dekady!

W ramach nowego badania przeprowadzonego na amerykańskich weteranach naukowcy zidentyfikowali osiem czynników, które pozwalają cieszyć się dużo dłuższym życiem - łącznie mogą zapewnić nam dodatkowo ponad dwie dekady!
Naukowcy podkreślają, że jednym z czynników długiego życia jest dieta z uwzględnieniem warzyw i owoców /123RF/PICSEL

Chcecie żyć nawet 24 lata dłużej? W takim razie powinniście wdrożyć w życie osiem nawyków zidentyfikowanych w ramach nowego badania, którego wyniki zaprezentowane zostały podczas Nutrition 2023, czyli dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia. Wzięło w nim udział blisko 720 tys. weteranów wojskowych w wieku od 40 do 99 lat, wszyscy byli częścią programu Million Veteran, długoterminowego badania mającego na celu zbadanie stanu zdrowia i dobrego samopoczucia byłych amerykańskich wojskowych.

To pewne. Te nawyki wydłużają życie

Co ciekawe, z przeprowadzonych analiz wynika, że zmiany można wdrożyć w życie nawet w wieku 60 lat i wciąż możemy liczyć na 18 dodatkowych lat po wprowadzeniu wszystkich ośmiu nawyków, a młodsze osoby spodziewać powinny się jeszcze lepszych wyników (dla 50-latków jest to 21 lat, a dla 40-latków imponujące 24 lata). Badacze postanowili też sprawdzić, czy wyeliminowanie osób z cukrzycą typu 2, wysokim poziomem cholesterolu, udarem, rakiem i innymi poważnymi schorzeniami zmienia wyniki badania, a odpowiedź brzmi "nie bardzo" - nawet jeśli zaczynamy z poziomu choroby przewlekłej, wprowadzanie zmian nadal pomaga.

Reklama

A o jakich nawykach mowa? I tu nie ma już żadnej magii, bo większość z nas dobrze je zna, a mianowicie: ruszaj się, zdrowo się odżywiaj, redukuj stres, dobrze śpij i buduj pozytywne relacje społeczne, nie pal, nie pij za dużo i nie uzależniaj się od opioidów.

Co, jeśli nie jesteśmy w stanie wdrożyć wszystkich? Wciąż możemy liczyć na dobre wyniki, bo przykładowo u mężczyzny dodanie tylko jednego zdrowego nawyku w wieku 40 lat zapewnia dodatkowe 4,5 roku życia (3,5 u kobiet), dodanie drugiego prowadzi do kolejnych siedmiu lat, a przyjęcie trzech nawyków wydłuża życie o 8,6 roku.

Co ciekawe, poszczególne nawyki miały stopień ważności i na szczycie listy znalazły się ćwiczenia, które zdaniem wielu ekspertów są jednym z najważniejszych zachowań, jakie każdy może podjąć, aby poprawić swoje zdrowie. W badaniu potwierdzono, że ten zdrowy nawyk powoduje 46 proc. spadek ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą.

Drugie miejsce na liście zajmuje unikanie opioidów, które redukują ryzyko zgonu o 38 proc., a trzecie trzymanie się z daleka od papierosów, które z kolei przyczyniają się do 29 proc. spadku ryzyka przedwczesnej śmierci. 

Na kolejnych miejscach plasują się: unikanie stresu, który w ostatnich latach jest przyczyną dewastujących skutków zdrowotnych dla ludzi na całym świecie (4. miejsce i redukcja o 22 proc.), dieta oparta na produktach roślinnych (5. miejsce i redukcja o 21 proc.), unikanie nadmiernego spożycia alkoholu (6. miejsce i redukcja 19 proc.), wysypianie się (7. miejsce i redukcja 18 proc.) oraz budowanie pozytywnych relacji społecznych (8. miejsce i redukcja o 5 proc.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trening
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy