Niesamowite odkrycie na budowie. Takich skarbów nikt się nie spodziewał
Podczas prac na budowie parku biznesowego (Creuzier-le-Neuf, Francja) odkryto kompleks z epoki żelaza, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród archeologów. Odkrycie obejmuje ozdoby oraz miecze celtyckie, a badacze zaznaczają, że ich kunszt sprawia, że nie mają wielu odpowiedników w Europie.

Znaleźli to na budowie. Nikt nie spodziewał się takiego odkrycia
Prace prowadzone pod inwestycje zwykle wiążą się z nadzorem archeologicznym oraz badaniami odsłanianych śladów z przeszłości. Wielokrotnie dochodzi w ten sposób do ciekawych znalezisk. Teraz na budowie parku biznesowego w miejscowości Creuzier-le-Neuf we Francji doszło do odkrycia rozległej nekropolii z epoki żelaza, która została zidentyfikowana przez zespół archeologów z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Archeologicznych (INRAP).
Nekropolia znajduje się w obrębie kwadratu, który jest otoczony szerokim rowem. Kompleks ma ok. 650 m2. Znalezione w grobach przedmioty sugerują, że jest to miejsce pochówku związane z Celtami. Obszar ten zawiera ponad 100 grobów datowanych na okres lateński epoki żelaza - IV lub III wiek p.n.e. - który to obejmował szeroką ekspansję kultury celtyckiej na terenie Europy Środkowej i Zachodniej, w tym Galii, czyli terenach dzisiejszej Francji, Belgii i Szwajcarii.
Cenne znalezisko. Ozdoby z epoki żelaza i dwa miecze celtyckie
Wszystko wskazuje na to, że z powodu silnie kwaśnych warunków glebowych ciała złożonych tu osób nie zachowały się - nie znaleziono żadnych szczątków kostnych. W prawie połowie grobów odkryto natomiast metalowe przedmioty, głównie bransolety z dekoracyjnymi motywami celtyckimi oraz kilkanaście fibul używanych do zapinania odzieży. Najciekawsze odkrycie stanowią jednak miecze.
Dwa najbardziej znaczące groby zawierały zdobione celtyckimi motywami miecze w dopasowanych pochwach. Jeden miecz i pochwa są szczególnie dekoracyjne, ozdabiane spiralami, okręgami i półksiężycami. Zdjęcia rentgenowskie ujawniły inkrustacje na górnej części ostrza. Szczegóły dekoracji wskazują, że projekt powstał na samym początku IV w. p.n.e. Do drugiego miecza nadal przytroczone są pierścienie umożliwiające przypięcie go przy pasie. Rozmiar i typ tego miecza wskazują na wykonanie w IV w. p.n.e.
Badacze wskazują na wyjątkowy kunszt odkrytych przedmiotów
W okresie lateńskim (inaczej przedrzymskim) rozwijał się charakterystyczny styl sztuki celtyckiej, który wywierał wpływ na dekorację ozdób, broni, a także zdobienie różnych innych metalowych obiektów. Czasy, z których pochodzi nekropolia, przypadają na największy rozkwit stylu roślinnego.
Skala kompleksu grobowego umożliwiła badaczom porównanie z podobnymi cmentarzami znalezionymi w regionach takich jak Szampania, Kotlina Paryska lub Burgundia, co sugeruje porównywalną strukturę społeczną i wspólne praktyki rytualne wśród różnych społeczności przedrzymskiej Galii.
Naukowcy zaznaczają przy tym, że znalezione na terenie nekropolii w Creuzier-le-Neuf stanowią przykład wyjątkowego rzemiosła ich twórców i nie mają wielu odpowiedników w Europie. Informacje o odkryciu opublikowano w komunikacie na stronie INRAP.