Zobaczcie na filmie najstarsze zarejestrowane zjawisko astronomiczne

Jak myślicie, kiedy udało się po raz pierwszy zarejestrować zaćmienie Słońca? Okazuje się, że najstarsze zachowane nagranie ma blisko 120 lat, a dzięki nowym technologiom udało się je pięknie odnowić i teraz możemy je podziwiać.

BFI National Archive and the Royal Astronomical Society opublikowało właśnie odnowione nagranie czegoś, co uznaje się za pierwszy ruchomy obraz zjawiska astronomicznego, a konkretniej zaćmienia słońca. Nagranie zostało uchwycone przez brytyjskiego iluzjonistę i wynalazcę Nevila Maskelyne w Północnej Karolinie dokładnie 28 maja 1900 roku, w trakcie wyprawy zorganizowanej przez Brytyjskie Stowarzyszenie Astronomiczne.

Nevila Maskelyne musiał w tym celu zbudować specjalny teleskopowy adapter dla swojego aparatu, a wiemy też, że była to jego druga próba uchwycenia zaćmienia - pierwsza była również udana i miała miejsce w Indiach w 1898 roku, ale nagranie zostało skradzione podczas jego podróży do domu. Niestety to jedyne znane nagranie wynalazcy, jakie przetrwało do naszych czasów, czego patrząc na to opublikowane ostatnio, możemy tylko żałować.

Reklama

A jak to się stało, że dziś możemy oglądać to wyjątkowe zjawisko w zupełnie nowej jakości? Fragment oryginalnego filmu, który znajduje się w archiwach The Royal Astronomical Society, został zeskanowany i odrestaurowany w 4K klatka po klatce przez specjalistów od takich konwersji z BFI National Archive i opublikowano jako część niedawno udostępnionej kolekcji filmów wiktoriańskich.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy