Reklama

Zobaczcie spektakularny obraz z kamery w osłonie ładunku rakiety Falcon Heavy

SpaceX opublikowało niesamowity materiał filmowy z kamery zainstalowanej we wnętrzu osłony ładunku misji STP-2. Możemy na nim zobaczyć dramatyczny przebieg powrotu osłony z przestrzeni kosmicznej na Ziemię.

Całe wydarzenie miało miejsce 25 czerwca w trakcie tajnej misji STP-2 dla Ministerstwa Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych. SpaceX realizowało ją za pomocą Falcona Heavy, czyli najpotężniejszej rakiety obecnie wykorzystywanej w przemyśle kosmicznym. Był to jej trzeci w historii start.

Każda rakieta jest wyposażona w osłonę ładunku (owiewkę). Składa się ona z dwóch części, a jej rolą jest ochrona ładunku w trakcie lotu w kosmos. Do tej pory osłony z każdej misji spalały się w atmosferze, ale SpaceX postanowiło je odzyskiwać. Jest to karkołomne zadanie, ale warte świeczki, bo osłony kosztują 6 milionów dolarów.

Reklama

Firma Elona Muska pokazała, jak wygląda wejście w atmosferę jednej z owiewek i jej pomyślne lądowanie na statku Ms. Tree. Całe wydarzenie wygląda spektakularnie, jakby pokazano pracę reaktora fuzyjnego i przepływ w nim plazmy, co możecie zobaczyć na powyższym filmie. Każda z owiewek od SpaceX wyposażona jest w kamerę i system spadochronów. Inżynierowie podejmowali wiele prób przechwycenia spadających owiewek za pomocą specjalnego statku wyposażonego w ramiona i siatki, ale nie było to proste zadanie.

W czasie misji STP-2 dla Pentagonu, udało się jednak pomyślnie odzyskać jedną z owiewek, więc zespół SpaceX może mówić o wielkim sukcesie, pomimo faktu, że centralny booster Falcona Heavy zamiast wylądować na platformie, wpadł do oceanu i wybuchł.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy