4 lata temu Bill Gates ostrzegał ludzkość przed „chorobą x”. Nikt go nie słuchał

Teraz jego przerażające przepowiednie realizują się na naszych oczach. Najgorsze, że epidemia SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w taki sposób, jaki opisywał to przed laty najbogatszy człowiek świata.

Bill Gates jest specjalistą w temacie najgroźniejszych chorób dręczących ludzkość. Na co dzień jego największa na świecie fundacja tworzy leki i szczepionki na malarię czy polio. W ten sposób chce on uratować każdego roku miliony istnień ludzkich.

Miliarder 4 lata temu przemawiał na słynnym TED. Mówił tam, a później pisał na swoim blogu i w wielu publikacjach, że rządy krajów świata bagatelizują problem groźnych wirusów, które mogą zgotować nam globalną pandemię i zdziesiątkować ludzkość. Chodziło mu nie tylko o nowe generacje koronawirusów, ale również o te patogeny, które ukryte są od milionów lat w lodowcach i wiecznych zmarzlinach, a zostaną uwolnione do środowiska wraz z coraz szybszym ocieplaniem się klimatu.

Reklama

Wielokrotnie wzywał, by zaczęto przeznaczać większe fundusze na badania i rozwój technologii, które mają pomóc w szybkim stłumieniu w zarodku groźnych chorób, zanim będzie za późno na jakiekolwiek działania. Niestety, nikt nie wziął sobie jego słów do serca, a dziś staliśmy się świadkami efektu całkowitej ignorancji władz.

Bill Gates jakiś czas temu opublikował film na swoim blogu, na którym pokazał, jak szybko może rozprzestrzeniać się „choroba x”. W swojej animacji ostrzegł, że w ciągu zaledwie pół roku może w wyniku niej zginąć ponad 30 milionów ludzi. Według współzałożyciela Microsoftu i człowieka zaangażowanego w walkę z najgroźniejszymi chorobami, nowy wirus 2019-nCoV ma potencjał do rozprzestrzenienia się po całym świecie i doprowadzenia do pandemii.

Światowej sławy wirusolodzy i epidemiolodzy uważają, że SARS-CoV-2 zostanie z nami na długo, a w następnych 18 miesiącach zainfekuje ponad 6 miliardów ludzi, doprowadzi do śmierci ponad 60 milionów i będzie kosztował ludzkość blisko 3 biliony dolarów. Naukowcy ostrzegają, że sytuacja zacznie się pogarszać, gdy wirus na dobre opanuje biedne afrykańskie kraje, w których nie ma odpowiednio rozwiniętej infrastruktury medycznej.

Źródło: GeekWeek.pl/TED/CNN/ / Fot. TED

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy