Aktualizacja zasad na Allegro? Uważaj, to może być oszustwo

Jeżeli w ostatnim czasie dostałeś maila od Allegro, lepiej mu się przyjrzyj. Cyberprzestępcy przesyłają wiadomości, w których podszywają się pod popularną platformę handlową. Informują w nich o aktualizacji regulaminu serwisu. Jeżeli chcemy dalej z niego korzystać, musimy rzekomo zaakceptować zmiany. Zobacz, jak nie dać się oszukać.

Na pierwszy rzut oka wszystko jest tak, jak powinno być. Widzimy przecież swoje dane, charakterystyczne formatowanie maili od Allegro, logo platformy i kolory, które zawarte są w identyfikacji wizualnej serwisu. W polu nadawcy wyświetla się także nazwa "ALLEGRO", nietrudno więc dojść do wniosku, że to właśnie od nich przychodzi mail. Jak się jednak okazuje — nic bardziej mylnego.

Zwróćmy uwagę na treść takiego maila:

Przede wszystkim warto podkreślić, że naprawdę łatwo w pierwszej chwili nie zauważyć, że coś jest nie tak. W nagłówku maila znajdują się nasze dane, a Allegro przecież regularnie aktualizuje swój regulamin. Czerwoną lampkę może nam zapalić sformułowanie "jesteśmy zmuszeni przeprowadzić standardowa akceptacja nowych reguł".

Reklama

Fakt, że mail nie pochodzi od Allegro, możemy zauważyć poprzez weryfikację adresu nadawcy, który zdecydowanie nie zgadza się z tym, jaki jest używany przez platformę.

Dalej oszuści zaznaczają, że mamy jedynie 3 dni na reakcję, w przeciwnym wypadku nasze konto zostanie zablokowane. W ten sposób chcą na nas wymusić jak najszybsze i nieprzemyślane działanie.

Cyberprzestępcy najpewniej próbują wyłudzić dane logowania do naszego konta. Kliknięcie charakterystycznego pomarańczowego przycisku poskutkuje bowiem przeniesieniem nas na fałszywą stronę imitującą serwis Allegro. Trzeba tu zaznaczyć, że jest ona bardzo podobna do oryginału, jeżeli więc nie zauważyliśmy, że w treści wiadomości coś się nie zgadza, dalej może być jeszcze trudniej.

Dostałem podejrzanego maila od Allegro. Co robić?

Jeżeli na naszego maila trafiła taka wiadomość, najlepiej będzie ją po prostu zignorować. Nadawcę możemy zablokować, a próbę oszustwa zgłosić do zespołu CERT Polska poprzez odpowiednią stronę internetową.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Allegro | oszustwa internetowe | oszustwa mailowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama