Co złodziej zrobi z Twoim numerem PESEL? Ryzyko jest duże

Hakerzy nie śpią i regularnie próbują dobrać się do naszych danych osobowych. Co złodziej zrobi z naszym numerem PESEL i jak się chronić? Na szczęście mamy do tego skuteczne narzędzie. Chodzi o zastrzeganie numeru PESEL w aplikacji.

Kradzież numeru PESEL

Nasze dane osobowe regularnie stanowią cel hakerów i złodziei w internecie. Dzięki uzyskaniu dostępu do takich informacji mogą podjąć szereg szkodliwych działań, jak choćby zaciągać pożyczki i nie tylko. Złodziej z numerem PESEL może zrobić naprawdę wiele. Jakie zagrożenia są możliwe?

Najważniejszy numer Polaka - PESEL

Co oznacza numer PESEL? To indywidualny numer, którego posiadaczem jest każdy Polak. Wszyscy mamy przypisany 11-cyfrowy numer pozwalający na łatwą identyfikację. Niektórzy z nas znają go na pamięć, inni muszą posiłkować się np. dokumentem tożsamości, aby móc podać go w niektórych miejscach. To jednocześnie jedna z naszych najważniejszych danych osobowych.

Reklama

Ważną cechą numeru PESEL jest to, że jest on niezmienny. Wiele innych danych osobowych może ulec zmianie, jak na przykład adres zameldowania, zamieszkania, zmienić można też nazwisko czy imię. To niemożliwe w przypadku numeru PESEL, który jest nadawany każdemu obywatelowi po urodzeniu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nic dziwnego, że wielu Polaków obawia się kradzieży numeru PESEL. Jakie mogą być jej konsekwencje?

Kradzież numeru PESEL. Czy można wziąć kredyt?

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania skradzionego numeru PESEL jest wzięcie pożyczki z wykorzystaniem naszych danych osobowych. Sam PESEL może do tego nie wystarczyć, ale w przypadku kradzieży tego numeru prawdopodobnie złodziej i tak posiada inne informacje na nasz temat. Chodzi głównie o podstawowe dane osobowe, które są niezbędne do zaciągnięcia szybkiej pożyczki online lub w placówce parabanku.

Po podaniu skradzionego numeru PESEL złodziej może nawet w kilkanaście minut wejść w posiadanie pożyczonej gotówki. A co dalej? Konsekwencje, czyli rosnące bez naszej wiedzy odsetki są już na naszych barkach. O ile sprawa najpewniej zakończy się i tak w sądzie, to stres i nieprzewidziane konsekwencje są nieprzyjemne. Na całe szczęście większość instytucji udzielających takich kredytów wymaga dodatkowej weryfikacji, jak np. wysłanie przelewu weryfikacyjnego czy podanie dodatkowych danych.

Skradziony PESEL i fałszywe dokumenty

Zdobycie czyjegoś imienia i nazwiska to niewielki problem - a w jaki sposób uwiarygodnić sfałszowany dowód osobisty? W tym celu przyda się numer PESEL. Jak podaje Związek Banków Polskich, rocznie udaremnia się w Polsce średnio 8 tysięcy prób wyłudzenia pożyczek w oparciu o fałszywe (skradzione) dane osobowe.

O ile tradycyjne placówki bankowe są odpowiednio wyposażone, aby weryfikować dokumenty tożsamości, to wiele instytucji (niekoniecznie nazywanych bankami) może zadowolić się jedynie takim niezweryfikowanym falsyfikatem. Inną metodą wykorzystania fałszywego dowodu (wraz z naszym numerem PESEL) jest zdalne utworzenie konta w banku. Weryfikacja tożsamości odbywa się po przyjeździe kuriera, który z oczywistych względów nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy dobrze przygotowana fałszywka rzeczywiście budzi jego wątpliwości.

Jak chronić swój numer PESEL?

W jaki sposób chronić swój numer PESEL? Sposobów jest wiele. Musimy unikać podawania go w sytuacji, gdy ktoś postronny może usłyszeć poszczególne cyfry. Chodzi tu np. o podawanie numeru PESEL w aptece. Powinniśmy być również roztropni podczas wpisywania numeru PESEL w formularzach i nie tylko. Należy upewnić się, strona internetowa, z której korzystamy, jest wiarygodna.

Pamiętajmy też o nieprzekazywaniu dokumentów niepożądanym osobom. Gdy ktoś chce od nas dowód osobisty (np. w wypożyczalni sprzętu) zwróćmy uwagę, czy dana osoba nie chce zniknąć nam z oczu z naszym dokumentem.

Wreszcie możemy zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel. Już od 1 czerwca banki i nie tylko mają obowiązek weryfikowania tego, czy nasz numer PESEL jest zastrzeżony.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel | Dane osobowe | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy