Dojdzie do rozszerzenia paktu bezpieczeństwa AUKUS o Indie i Japonię?
Brytyjska komisja obrony Izby Gmin wezwała do rozszerzenia paktu bezpieczeństwa AUKUS o Japonię i Indię. Dojdzie to do skutku?
AUKUS to trójstronny pakt między Wielką Brytanią, USA i Australią powstały w 2021 roku dla regionu Indo-Pacyfiku. Początkowo w ramach paktu Wielka Brytania i Stany Zjednoczone miały pomóc Australii w zakupie okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Jednakże pakt ten rozszerzył się potem o współpracę w zakresie wojny elektronicznej, zdolności wojskowych, zaawansowanej cyberprzestrzeni, sztucznej inteligencji, wymiany informacji oraz zdolności podmorskich i hipersonicznych.
W 2021 roku pojawiły się głosy, że jednym z argumentów przemawiających za utworzeniem AUKUS była "rosnąca obawa o bezpieczeństwo regionalne", co ma być związane z próbą zrównoważenia siły militarnej Pekinu w tym obszarze świata. Chiny stwierdziły, że nowy pakt zaszkodzi pokojowi i stabilności w regionie.
Pekin zażądał przeprowadzenie specjalnej inspekcji przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) w ramach systemu rozprzestrzeniania broni jądrowej ze względu na transfer technologii i materiałów jądrowych do Australii, która nie posiada broni jądrowej.
Przewodniczący komisji obrony Izby Gmin Tobias Ellwood, zasugerował włączenie do AUKUS Japonii oraz Indii ze względu na ich znaczenie dla regionu Indo-Pacyfiku. Oświadczenie to poprzedza rozmowy między australijską minister spraw zagranicznych Penny Wong i ministrem obrony Richarda Marlesa z ich brytyjskimi i amerykańskimi odpowiednikami. Spotkanie ma się odbyć w przyszłym tygodniu.
W 2016 roku Australia podpisała umowę z francuską grupą morską na budowę nowych okrętów podwodnych, której wartość miała wynosić 40 mld dolarów. Umowa miałaby być największym porozumieniem obronnym podpisanym przez Francję w jej historii. Jednakże po drodze pojawiły się problemy, w tym brak zgody na produkcję części na terenie Australii. Niespodziewanie Canberra zerwała umowę w 2021 roku na rzecz paktu AUKUS.
Czytaj na Antyweb | Rewolucja w kablowaniu sieci energetycznych. PGE ma jedyną taką maszynę w Polsce!