Gdzie można zastrzec PESEL? W tych miejscach od ręki

Od jakiegoś czasu Polacy mogą chronić swój numer PESEL prosto i w łatwy sposób. Wszystko dzięki opcji Zastrzeż PESEL, z której skorzystamy w kilku miejscach. Procedura jest prosta i darmowa - gdzie można z niej skorzystać?

Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatel. Zrobiły to miliony Polaków.
Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatel. Zrobiły to miliony Polaków.Ministerstwo Cyfryzacjimateriały prasowe

Po co zastrzec numer PESEL?

Możliwość zastrzegania numeru PESEL pojawiła się 17 listopada 2023 roku i szybko zaczęła się cieszyć ogromną popularnością. Do tej pory miliony obywateli skorzystały z funkcji, która umożliwia nam ochronę naszego numeru. A jest to niezwykle ważne, bo dzięki zastrzeżeniu możemy spać spokojnie i bez obaw, że ktokolwiek wykorzysta PESEL przeciwko nam. Niestety, możliwości oszustów i potencjalne zagrożenia są bardzo rozbudowane.

Często wystarczy, że ktoś usłyszy nasz numer np. w aptece lub innym miejscu, gdzie może być potrzebna weryfikacja naszych danych. Lepiej nie kusić losu i wybrać inną formę wylegitymowania się. Nawet napisanie numeru na kartce jest lepsze niż wyraźne recytowanie go w towarzystwie innych osób. Nigdy nie wiemy, czy akurat w okolicy nie ma osoby zdolnej do połączenia tego numeru z innymi informacjami na nasz temat. Ba, nawet w sieci można znaleźć niektóre adresy, nie wspominając o imieniu i nazwisku.

W jakich miejscach nie podawać numeru PESEL? Przygotowaliśmy stosowny poradnik.

Gdzie zastrzec numer PESEL?

Chociaż zastrzeżenie numeru PESEL jest poważną sprawą, to w rzeczywistości jest to bardzo proste i szybkie do zrobienia. Gdzie możemy go zastrzec? Mamy 3 opcje:

  • W aplikacji mObywatel 2.0
  • W serwisie internetowym mObywatel
  • W dowolnym urzędzie gminy

Najłatwiejszą opcją wydaje się aplikacja mobilna. Tam znajduje się wiele dokumentów czy usług, w tym również ta dotycząca zastrzegania numeru PESEL. Przy pomocy jednego klienta możemy włączyć ochronę i cieszyć się spokojem bez obaw o nasze dane. Równie łatwe jest zastrzeżenie w serwisie internetowym z poziomu komputera.

W razie potrzeby możemy też udać się do dowolnie wybranego urzędu gminy. To opcja dedykowana zwłaszcza tym osobom, które z różnych powodów nie mają i nie mogą mieć aplikacji. Działa choćby w przypadku osób starszych - warto upewnić się, że bliscy nam seniorzy zdają sobie sprawę z tej możliwości, a nawet możemy im w tym pomóc. Ochrony nigdy za wiele!

Kredytu nie weźmiesz - o tym pamiętaj

Po zastrzeżeniu numeru PESEL musimy pamiętać, że ochrona naszych danych tyczy się nie tylko sytuacji, w których chciałby skorzystać z nich złodziej czy oszust. Jasne, mając chroniony numer nie musimy obawiać się tego, że ktoś weźmie kredyt posługując się naszymi danymi. Ale tym samym również i my nie będziemy mogli skorzystać np. z zakupów na raty czy innych czynności, które wymagają weryfikacji numeru PESEL. Na szczęście nie jest to duży problem - całą procedurę możemy w łatwy sposób cofnąć nawet na krótką chwilę.

Wystarczy uruchomić aplikację mObywatel i wykonać następujące kroki:

  • Wybierz zakładkę Zastrzeż PESEL
  • Odznacz opcję główną
  • Wybierz jedną z opcji - Cofnij bezterminowo lub Cofnij i ustaw ponowne zastrzeżenie

W drugim przypadku możemy ustawić datę i godzinę, kiedy PESEL zostanie ponownie i automatycznie zastrzeżony. To bardzo przydatne, bo możemy w ten sposób cofnąć zastrzeżenie np. na 30 minut. W tym czasie dokonamy wszelkich formalności podczas składania wniosków i nie tylko, a następnie nasz numer automatycznie będzie znowu chroniony - i nie musimy o tym pamiętać.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas