Tego nie zrobisz po zastrzeżeniu numeru PESEL

Zastrzeganie numeru PESEL jest od jakiegoś czasu bardzo proste i możemy to zrobić w aplikacji. Warto jednak pamiętać o tym, czego ze zastrzeżonym PESEL-em nie zrobimy. A jest kilka ograniczeń, o których musimy wiedzieć.

Jak zastrzec numer PESEL?

Od 17 listopada 2023 roku istnieje możliwość zastrzegania naszego numeru PESEL np. na specjalnej stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. W tym drugim przypadku chodzi oczywiście o apkę mObywatel. Znajdziemy tam nie tylko przydatne dokumenty i informacje, ale również opcję dotyczącą naszych danych osobowych.

Reklama

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji? Wystarczy uruchomić mObywatela na naszym telefonie, wybrać odpowiednie menu dotyczące zastrzegania i skorzystać z widocznej opcji. Nie ma w tym nic skomplikowanego, a cała procedura zajmie nam kilkanaście sekund. Musimy jednak pamiętać o konsekwencjach.

Tego nie zrobisz z zastrzeżonym PESEL-em

Skoro zastrzeganie PESEL-u ma nas chronić, to jednocześnie uniemożliwi nam wykonanie niektórych czynności. Warto o tym pamiętać np. przed udaniem się do placówki banku czy notariusza. Czego nie zrobimy, gdy nasz PESEL jest zastrzeżony? Lista ograniczeń zawiera następujące rzeczy - tego nie zrobisz:

  • Wzięcie pożyczki w banku
  • Wypłata znacznej ilości gotówki
  • Rejestracja kopii karty SIM
  • Korzystanie z płatności odroczonej
  • Korzystanie z zakupów na raty
  • Otwieranie rachunku bankowego
  • Podpisywanie aktów notarialnych

Nie oznacza to jednak, że po zastrzeżeniu numeru PESEL już nigdy nie skorzystamy z wymienionych usług. Są one dostępne, jednak przed skorzystaniem należy cofnąć zastrzeżenie PESEL-u. Wówczas ponownie będziemy mogli korzystać z usług typu sprzedaż ratalna i nie tylko.

Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?

Cofanie zastrzeżonego numeru PESEL jest równie proste, jak jego pierwotne zastrzeganie. Wystarczy uruchomić aplikację, wejść w wybraną wcześniej opcję dotyczącą PESEL-u i cofnąć podjętą wcześniej decyzję przy pomocy jednego przycisku. To proste, ale jest jedna rzecz, o której musimy pamiętać. Chodzi o czas, który musi upłynąć, zanim informacja zostanie zaktualizowana i aktywowana. Powinno wystarczyć od 15 do 30 minut.

Dlatego cofnięcie zastrzeżenia warto wykonać przed udaniem się do placówki bankowej. Co ważne, po załatwieniu swoich spraw możliwe jest ponowne zastrzeżenie numeru PESEL. Procedura jest prosta, darmowa i odwracalna.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel | Dane osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy