Odwołane loty i zdenerwowani pasażerowie. Atak ransomware na indyjskie linie lotnicze!

Setki indyjskich podróżnych utknęło na lotniskach. To efekt ataku ransomware, który miał miejsce w środę na niskobudżetowego przewoźnika SpiceJet, który w jego wyniku był zmuszony odwołać część lotów. Niektóre z samolotów zanotowały też poważne opóźnienia.

Sytuacja ta wywołała wściekłość u pasażerów, którzy zmuszeni byli czekać na samoloty nawet 5 godzin. Część z nich czas ten spędziła w samolotach na lotnisku. Krytykowano również jakikolwiek brak komunikacji ze strony przewoźnika.

Linie lotnicze poinformowały w czwartek, że wszystkie operacje lotnicze zostały przywrócone, nie wspomniały jednak o śledztwie w sprawie tego incydentu. Na Twiterze skomentowały, że systemy SpiceJet padły ofiarą ataku ransomware, który wpłynął na realizację operacji lotniczych. Firma powiedziała, że sytuacja w większości przypadków została opanowana, jednak pojawiły się małe problemy, które spowodowały opóźnienia, czy anulowanie niektórych lotów.

Reklama

Jeden z pasażerów, który ucierpiał na skutek tej sytuacji powiedział, że jedyny komunikat jaki otrzymał to, że serwery padły i są problemy z robotą papierkową z paliwem.

Nawet największe linie lotnicze na świecie padają ofiarą hakerów. Systemy komputerowe British Airways zostały złamane i wyciekły informacje o klientach. W ostatnim czasie wzrosła liczba ataków w sektorze lotniczym o 530 proc. Większość z nich to ataki motywowane względami finansowymi. Co trzeci atak kończy się utratą poufnych danych. Dlatego też europejska agencja Eurocontrol wzywa branże do przygotowania systemów na nadchodzące cyberzagrożenia.

Liczba ataków ransomware wymierzonych nie tylko w sektor lotniczy stale rośnie i przynosi coraz więcej pieniędzy cyberprzestępcom. Dwa największe w historii ataki, takie jak NotPetyaWannaCry, objęły swoim zasięgiem cały świat i doprowadziły do wielomiliardowych strat.

Stany Zjednoczone ostatnio zaoferowały 10 milionów dolarów nagrody za pomoc w wyśledzeniu liderów grupy przestępczej DarkSide, która obwiniana jest przez Waszyngton za sparaliżowanie jednego z największych rurociągów. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ransomware | linie lotnicze | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy