Polska granica ma 3511 km. Z którym krajem jest najdłuższa?

Polska graniczy z siedmioma państwami. Niektóre z nich są pilnie strzeżone, jak choćby ta z Białorusią, ale niektóre są otwarte dla podróżnych w ramach strefy Schengen.

Polska graniczy z siedmioma państwami
Polska graniczy z siedmioma państwamiZdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Polska jest krajem środkowoeuropejskim o całkowitej powierzchni 322 575 km kw, z czego 2005 km kw. przypada na powierzchnię wód morskich wewnętrznych, a 8682 km kw. to wody terytorialne (o tym, które wody Bałtyku należą do Polski, przeczytasz tutaj).

Obszar lądowy wraz z wodami śródlądowymi (rzeki, jeziora, zbiorniki wodne) wynosi 311 888 km kw. Od północy graniczymy z Morzem Bałtyckim, natomiast od wchodu, południa i zachodu graniczymy z innymi państwami.

Z kim Polska ma najdłuższą granicę?

Całkowita długość granicy wynosi 3511 km, w tym 1295 km biegnie wodami granicznymi. Polska graniczy z siedmioma państwami. Najkrótsza granica dzieli nas z Litwą - 104 km, najdłuższa z  Republiką Czeską - 796 kilometrów. Granica morska ma długość 440 km. Zobacz poniżej listę wszystkich granic Polski wraz z długością

Długość granicy z Republiką Federalną Niemiec: 489,37 km

Długość granicy z Republiką Czeską: 795,91 km

Długość granicy z Republiką Słowacką: 541,06 km

Długość granicy z Ukrainą: 535,18 km

Długość granicy z Republiką Białorusi: 418,24 km

Długość granicy z Republiką Litewską: 104, 38 km

Długość granicy z Federacją Rosyjską (Obwód Królewiecki): 232,04 km

Schengen, czyli strefa bez granic

Zapoczątkowany w 1985 roku międzyrządowy projekt pięciu państw Unii Europejskiej: Francji, Niemiec, Belgii, Holandii i Luksemburga stopniowo przekształcił się w ogromny obszar swobodnego podróżowania po Europie.

Przynależność do obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych oznacza, że kraje:

  • nie prowadzą kontroli na swoich granicach wewnętrznych, chyba że pojawi się określone zagrożenie
  • prowadzą zharmonizowane kontrole na swoich granicach zewnętrznych na podstawie jasno określonych kryteriów.

Które kraje należą do strefy Schengen?

Do strefy Schengen należy 27 państw, z czego 23 z 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Do strefy Schengen należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Chorwacja, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.

Czy Polska należy do strefy Schengen?

Tak, Polska jest w strefie Schengen od ponad 15 lat (16 lat minie 21 grudnia 2023 roku). Nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, natomiast do strefy Schengen dołączył 21 grudnia 2007 (Lotnicze i morskie przejścia graniczne 30 marca 2008 roku) wraz z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją i Słowenią.

Oko w oko z Dawidem. Słynna rzeźba też wymaga sprzątaniaAssociated Press© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas