Pomoc dla Ukrainy. Jak wypada Polska na tle innych państw?

Polska znajduje się w czołówce państw, które pomagają Ukrainie, zarówno pod względem humanitarnym, jak i finansowym i militarnym. Jakie wsparcie przekazują USA, Niemcy, czy Francja?

Ukraine Support Tracker jest narzędziem stworzonym przez Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii. Wymienia i kwantyfikuje pomoc wojskową, finansową i humanitarną przekazaną przez rządy na Ukrainę od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Według dostępnych danych, obecnie największym wsparciem dla Ukrainy jest USA, które zapewniło pomoc wartą około 7,6 miliardów euro (do 27 marca). Łącznie wszystkie kraje UE przekazały 2,9 mld euro. Z kolei instytucje Unii Europejskiej przeznaczyły 1,4 mld euro, zaś Europejski Bank Inwestycyjny przekazał 2 mld euro pomocy.

Reklama

Pod względem kwoty, jaką państwa przeznaczają na pomoc Ukrainie, która jest wyrażona jako procent własnego PKB, na pierwszym miejscu jest Estonia. Przekazała ona pomoc wartą prawie 0,8 proc. swojego PKB. Na drugim miejscu jest Polska - prawie 0,2 proc. Dopiero na szóstym miejscu są USA, a Niemcy na dwunastym. Za nami są jeszcze m.in. Szwecja, Wielka Brytania, Francja i Włochy.

Polska znajduje się także na drugim miejscu w zestawieniu państw, które przekazały największą pomoc Ukrainie wyrażoną w miliardach euro. Według bazy danych, nasz kraj przekazał pomoc o łącznej wartości około miliarda euro (4,63 mld zł). Tutaj przede wszystkim przekazujemy wsparcie finansowe. Należy podkreślić, że baza danych nie obejmuje innych rodzajów wsparcia, czyli nie obejmuje kosztów pomocy uchodźcom, darowizn od osób prywatnych, firm, kościołów lub organizacji pozarządowych.

W tym zestawieniu na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone, które przekazały pomoc o wartości prawie 8 mld euro. Jest to pomoc humanitarna i wojskowa. Na trzecim miejscu jest Wielka Brytania (niecały miliard euro).

"Geograficzna bliskość Ukrainy wydaje się odgrywać ważną rolę w zaangażowaniu krajów Europy Wschodniej. Ale Wielka Brytania wyróżnia się również jako pomocnik Ukrainy, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w stosunku do produkcji gospodarczej" - powiedział Trebesch.

Baza danych koncentruje się na wsparciu Ukrainy przez 31 zachodnich rządów, w szczególności G7 i przez kraje Unii Europejskiej. Badania koncentrują się na transferach pomiędzy rządami a Ukrainą. W tej wersji bazy danych nie uwzględnia się prywatnych darowizn ani transferów od organizacji międzynarodowych.

Baza danych jest wersją beta, zatem jest możliwe wystąpienie błędów. Eksperci zapewniają, że stale rozszerzają, poprawiają i ulepszają ten projekt.

W komunikacie czytamy także: "Głównym celem tej bazy danych jest ilościowe określenie skali pomocy dla Ukrainy i zapewnienie porównywalności środków wsparcia we wszystkich krajach-darczyńcach. Znaczna część dyskusji na temat pomocy dla Ukrainy od początku wojny była anegdotyczna, podczas gdy brakowało rygorystycznej kwantyfikacji. Naszym celem jest ilościowe określenie przepływów wsparcia przez zachodnie rządy na Ukrainę w milionach euro, z uwzględnieniem zarówno transferów finansowych, jak i rzeczowych. W tym celu stworzyliśmy obszerną bazę danych, która gromadzi informacje ze źródeł oficjalnych, rządowych, istniejących list pomocy dla Ukrainy i raportów renomowanych mediów informacyjnych."

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | Pomoc Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy