Poznaliśmy najgorsze hasła 2020 roku. Czy coś się w tym roku zmieniło?

Patrząc na kolejne roczne zestawienie najpopularniejszych haseł stosowanych przez użytkowników w sieci, można odnieść wrażenie, że nie uczymy się na błędach innych osób.

Poznaliśmy najgorsze hasła 2020 roku. Czy coś się w tym roku zmieniło?
Poznaliśmy najgorsze hasła 2020 roku. Czy coś się w tym roku zmieniło?Geekweek - import

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa od lat powtarzają, jak ważne jest stosowanie silnych haseł do kont internetowych, szczególnie tych, gdzie przechowywane są ważne dla nas informacje, jak konta bankowe. Jak się jednak okazuje oni swoje, a użytkownicy swoje, bo w dzisiejszych czasach większość z nas ma tak wiele różnych kont w sieci, że zapamiętanie trudnego i indywidualnego hasła do każdego z nich jest po prostu niemożliwe. Prowadzi to do stosowania jednego hasła w wielu miejscach, co z kolei ułatwia robotę cyberprzestępcom, którzy muszą natrudzić się tylko raz, by potem przejąć kontrolę nad wieloma naszymi kontami.

Niemniej, w sieci dostępne są specjalne menedżery haseł, które generują unikatowe i trudne hasła do każdego konta, których nawet nie musimy pamiętać, bo robią to same. Dlatego też dla nieodpowiedzialnego zachowania nie powinno być usprawiedliwienia, tymczasem zbliżamy się do końca 2020 roku i na liście najpopularniejszych haseł mamy znowu takie kwiatki, jak… 123456. Serio, pierwszą piątkę uzupełniają jeszcze 123456789, picture1, password i 12345678, a na Top10 łapią też 111111, 123123, 12345, 1234567890 i senha. Jak podaje serwis nordpass, który przygotował to zestawienie, osiem z nich można złamać w mniej niż sekundę, na jedno potrzeba 10 sekund, a na kolejne do 3 godzin - dwa ostatnie to odpowiednio senha i picture 1.

I nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, bo większość faktycznie można wstukać w klawiaturę bez zastanowienia, dlatego też nordpass ma dla użytkowników kilka rad, po raz kolejny nawołując do zmiany nawyków i dbania o swoje bezpieczeństwo. Po pierwsze, podczas tworzenia hasła powinniśmy unikać słów ze słownika, kombinacji cyfr czy następujących po sobie liter na klawiaturze, jak qwerty czy 123456. Nie powinniśmy także sięgać po powtarzające się cyfry, litery czy schematy, jak aaa, 111 oraz abc123 i pod żadnych pozorem używać danych personalnych, jak data urodzenia, pesel, nazwisko itp.

Żeby hasło było odpowiednio mocne, należy po pierwsze używać innego hasła przy każdym koncie, choć wydaje się to zbytnią zapobiegawczością. Co więcej, hasło nie powinno być krótsze niż 12 znaków, a do tego najlepiej gdyby było kombinacją małych i dużych liter, cyfr i symboli, bo wtedy najtrudniej je złamać. Nie zaszkodzi również, jeśli zmienimy je co 90 dni, szczególnie przy tych najważniejszych kontach. Najlepiej zaś sięgnąć po generatory haseł, które tworzą kombinacje tak przypadkowe, że niemal niemożliwe do złamania.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas