Reklama

Samolot prezydenta Polski. Czym lata Andrzej Duda?

Co łączy Dmowskiego, Paderewskiego, Piłsudskiego, Pułaskiego i Poniatowskiego? Wszyscy z nich byli wybitnymi Polakami, ale nie tylko o to chodzi. Tak nazywają się też samoloty prezydenta Polski. Czym podróżuje Andrzej Duda?

Boeing 737-800. Nowy samolot prezydenta Polski

W 2021 roku do pojazdów transportujących polskich VIPów dołączyły dwa samoloty. Mowa tu o Romanie Dmowskim i bliźniaczym Ignacym Janie Paderewskim. Rzeczywiste nazwy samolotów to tak naprawdę Boeing 737-800BBJ. 

Najnowsze nabytki różnią się tym od dotychczasowej floty prezydenta, że są w stanie dolecieć do Stanów Zjednoczonych bez konieczności robienia postojów. Dzięki dodatkowym zbiornikom paliwa mogą one przelecieć nawet do 11 tysięcy kilometrów bez konieczności tankowania.

Oprócz tego są zaopatrzone w silniki umożliwiające osiągnięcie prędkości nawet do 900 kilometrów na godzinę. Dodatkowo w wyposażeniu Dmowskiego i Paderewskiego jest system identyfikacyjny IFF (Friend or Foe) i GPS uniemożliwiający blokadę sygnału z satelity.

Reklama

Samolot prezydencki jest w stanie pomieścić nawet 66 pasażerów w klasie VIP, oraz wiele więcej w innych sektorach. Na pokładzie znajduje się gabinet lekarski.

Flota samolotów prezydenta

Wcześniej wspomniany Dmowski i Paderewski dołączyły do floty prezydenckiej, do której należy również pozyskany w 2017 roku Boeing 737-800, którego patronem został wybrany w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej - Józef Piłsudski. Był to pierwszy samolot z serii Boeing 737, który trafił na usługi polskich przywódców.  

Samoloty prezydenta Dudy to nie tylko Boeingi. Oprócz Dmowskiego, Paderewskiego i Piłsudskiego, polskie VIPy mają też na stanie Pułaskiego i Poniatowskiego. 

Dwóch polskich bohaterów narodowych stało się patronami samolotów Gulfstream G550. Są to mniejsze od Boeingów maszyny, które są w stanie pomieścić na swoim pokładzie do 16 osób i mają długość 30 metrów.  Zostały one zakupione w 2017 roku.

Właśnie takim Gulfstreamem G550 w 2020 roku prezydent Duda wybrał się do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z Donaldem Trumpem.

Jakimi samolotami prezydent Polski latał wcześniej?

Jak można wyłapać z podanych informacji, zarówno samoloty Gulfstream G550, jak i Beoing 737-800 zostały oddane do użytku głowie państwa dopiero w 2017 roku. Czym prezydent Duda latał wcześniej?

Poprzednim rządowym samolotem był Tupolew 154M. Polska posiadała dwa egzemplarze, które pracowały bez wytchnienia, lecz katastrofa w Smoleńsku sprawiła, że zrezygnowano z używania tych modeli. Wtedy do transportu najważniejszych osób w państwie zostało zaangażowane przedsiębiorstwo lotnicze LOT i pełniło tę funkcję do 2017 roku.

Awaryjne lądowanie samolotu prezydenta Andrzeja Dudy

Dzisiaj Andrzej Duda miał wykorzystać jeden ze swoich samolotów, by spotkać się z Joe Bidenem w Rzeszowie. 

Nie wszystko poszło zgodnie z planem, gdyż samolot prezydencki został zmuszony do awaryjnego lądowania zaraz po starcie. W związku z tym Andrzej Duda nie zdążył dotrzeć na miejsce, by powitać prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według oficjalnych informacji, przyczyną awaryjnego lądowania miały być problemy techniczne. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy