Sąsiad Polski wyda miliardy euro na nowe czołgi

Kęstutis Budrys, główny doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał, że Litwa zamierza przeznaczyć aż dwa miliardy euro na zakup nowych czołgów.

Litwa się zbroi i jednocześnie pomaga Ukrainie
Litwa się zbroi i jednocześnie pomaga Ukrainiestockphotorbl123RF/PICSEL

Po posiedzeniu Państwowej Rady Obrony minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anušauskas ujawnił, że w "najbliższym czasie" Wilno podpisze z niemieckimi producentami list intencyjny dotyczący zakupu czołgów Leopard 2. W marcu tego roku pojawiły się informacje, że Litwa zamierza kupić 54 czołgi podstawowe.

Jak podaje Mil.in.ua minister Anušauskas po pytaniu dotyczącym wyboru akurat niemieckich czołgów, odpowiedział jedynie, że "porady wojskowe poprzedzają decyzję polityczną".

Kęstutis Budrys powiedział dla radia Žinių radijas: - To będzie jeden z największych zakupów nie tylko dla Litewskich Sił Zbrojnych, ale dla Litwy w ogóle. Mówimy o 2 mld EUR, wliczając w to nie tylko koszt czołgów, ale także amunicji, logistyki, zaopatrzenia. To duże zamówienie -.

Litwa chce zdobyć nowe czołgi

Wilno zamierza utworzyć nową dywizję czołgów - ma to wzmocnić Siły Zbrojne kraju. Litewski rząd wskazał ponadto na konieczność zabezpieczenia środków finansowych przeznaczonych na ten cel. W marcu, minister obrony Liwy, Arvydas Anušauskas stwierdził, że będzie to projekt dziesięcioletni, którego koszt będzie wynosił średnio 200 mln euro rocznie. Z kolei Państwowa Rada Obrony zatwierdziła plan utworzenia tego typu jednostki na początku maja tego roku.

Jak podaje Mil.in.ua, powołując się na generała Valdemarasa Rupšysa, nowa dywizja ma powstać na bazie Brygady Piechoty Zmechanizowanej Żelazny Wilk. Portal podaje, że może się ona składać z dwóch istniejących brygad i jednej, która ma być w trakcie formowania. Mil.in.ua wskazuje, że w jej skład wejdzie nowa brygada utworzona na bazie Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej oraz Brygada Lekkiej Piechoty "Zhemaytia". W sumie ma to być około 17,5 tys. żołnierzy.

Gen. Rupšys stwierdził także, że nowa jednostka jest konieczna z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W planach jest także stworzenie nowych poligonów, co wynika również z obecności sił NATO.

Litewski plan pomocy Ukrainie

Litewski plan wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy został zatwierdzony przez Państwową Radę Obrony 24 lipca. Pomoc wojskowa o wartości 200 mln euro będzie przekazywana Kijowowi w latach 2024-2026.

Według dostępnych informacji w ramach pakietu znajdzie się dostarczenie wojskowego i niewojskowego sprzętu, różnego rodzaju szkolenia (w tym szkolenia wojskowe), naprawa sprzętu na terytorium Litwy, a także wkład finansowy do innych funduszy pomocowych.

Jak zaznacza litewskie ministerstwo obrony, wsparcie dla Ukrainy ma wkrótce osiągnąć pół miliarda euro. Wspomniana pomoc obejmowała m.in. dostawę broni i sprzętu, leczenie i rehabilitację personelu wojskowego oraz szkolenia wojskowe.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas