SMS z numeru 511 404 258 o wygranej: To nie Media Markt, to oszuści

SMS z Media Markt o wygranej to ściema. Wiadomość możesz dostać niezależnie od tego czy faktycznie zamawiałeś jakieś produkty, czy też nie. Szczególną ostrożność w przypadku tego typu ataków należy zachować teraz, w związku z nadchodzącym Black Friday. Listopad i grudzień to czas wzmożonej aktywności oszustów. Jak należy zareagować na taką wiadomość SMS?

O incydencie poinformował na swoim profilu na Facebooku zespół specjalistów CyberRescue.

Nadawcą SMS-a ma być fałszywy Media Markt. Wiadomość przyszła z numeru +48 511 404 258. Nie jest jednak wykluczone, że numer i treść będzie się różniła. 

Skoro o treści mowa, to w SMS-ie możemy zauważyć między innymi prośbę o wprowadzenie swoich danych do wysyłki oraz aktywny link. Ten przenosi nas na stronę, na której dowiadujemy się, że wygraliśmy iPhone’a 14 Pro

Wystarczy wpłacić niewielką sumę pieniędzy za dostawę, by otrzymać telefon. W rzeczywistości podając dane karty płatniczej uruchamiasz płatną subskrypcję, która kosztuje aż 30 dolarów miesięcznie.

Reklama

Media Markt ostrzega o tego typu przypadkach. W oświadczeniu możemy przeczytać, że:

Choć firma może się kontaktować np. z klientami korzystającymi z programu lojalnościowego, w treści wiadomości lub maili nigdy nie będzie prośby o podanie danych osobowych albo o dokonanie ewentualnych płatności.

SMS od oszustów podszywających się pod Media Markt. Co robić?

Przede wszystkim nie powinno się klikać w zamieszczony w wiadomości link. Jeśli jednak już to zrobiliśmy, kategorycznie powstrzymajmy się przed podaniem swoich danych. Takiego SMS-a najlepiej jest zignorować, a nadawcę zablokować. Incydent możemy zgłosić do CERT-u na numer 799 448 084.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszustwa smsowe | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy