Reklama

SMS z PGNiG o zadłużeniu. Wiadomość z numeru 725 715 671 to oszustwo

Oszuści kolejny raz uciekają się do ataków phishingowych z wykorzystaniem kampanii SMS-owych. Tym razem podszywają się pod PGNiG, w wiadomości informując o rzekomym zadłużeniu i przewidywanym odcięciu gazu w naszym mieszkaniu. SMS to oszustwo. Co robić, żeby nie stracić pieniędzy?

O zagrożeniu informuje na swoim profilu na Twitterze zespół CERT Polska.

Treść SMS-a wysyłanego przez cyberprzestępców brzmi następująco:

Następnie w wiadomości umieszczono link, korzystając z domeny "tinyurl". SMS pozbawiony jest polskich znaków.

Kliknięcie na link przenosi nas na stronę internetową imitującą witrynę importera gazu ziemnego w Polsce, czyli PGNiG. Na stronie możemy zauważyć logo przedsiębiorstwa, a także charakterystyczne kolory należące do jego identyfikacji wizualnej. Poza tym przeczytamy również informację, że na naszym koncie widnieje zadłużenie na wspomnianą w SMS-ie kwotę 6,45 zł. Zadłużenie ma być przeterminowane o 38 dni

Reklama

Co ciekawe, dalej napisano "Informujemy rowniezm że w związku z opóźnieniem w płatności powyżej 30 dni, na najbliższe dni robocze zaplanowaliśmy odcięcie gazu w lokalu, którego doty umowa" - jest to oryginalna pisownia.

Gdy klikniemy na pomarańczowy przycisk z napisem "Przejść do płatności", zostaniemy przeniesieni na stronę imitującą serwis PayU. Wpisanie danych w celu "logowania" prawdopodobnie będzie skutkowało przekazaniem danych konta cyberprzestępcom.

Pod postem dotyczącym ostrzeżenia, użytkowniczka umieściła zrzut ekranu takiego SMS-a. Nadawcą jest numer +48 725 715 671. Nie jest wykluczone, że będzie inny, gdy dostaniecie go na wasz telefon. 

Dostałem podejrzanego SMS-a od PGNiG. Co robić?

Jeśli otrzymaliśmy takiego SMS-a, najlepiej jest go zignorować, a nadawcę zablokować. Wiadomość możemy też przekazać dalej bez ingerowania w jej treść do CERT Polska, na numer 799 448 084

Zobacz też: Allegro straszy windykacją i zablokowaniem konta? Ten SMS to oszustwo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PGNiG | oszustwa smsowe | oszustwo na cyberprzestępstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy