Specjaliści wytypowali aplikacje, które zniszczą telefon. Szybko je usuń

Sklep Play to miejsce, skąd można pobrać różne aplikacje na Androida. Niestety czasami do platformy przedostaje się niebezpieczne oprogramowanie. Tak jest w przypadku sześciu aplikacji zidentyfikowanych przez specjalistów, które zawierają niepożądany kod i dlatego należy je bezzwłocznie usunąć. Podpowiadamy, jak prawidłowo to zrobić.

Pobierając aplikacje ze Sklepu Google Play często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że może to być niebezpieczne oprogramowanie, w którym "majstrowali" cyberprzestępcy lub hakerzy. Tak się niestety czasem dzieje i takie apki potrafią obejść narzędzia Google do sprawdzania kodu. Następnie są publikowane w sklepie i niezdający sobie sprawy z zagrożenia użytkownicy je pobierają. W platformie zidentyfikowano sześć nowych aplikacji, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo.

Reklama

Te sześć aplikacji na Androida należy bezzwłocznie usunąć

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem doszukali się w Sklepie Play sześciu nowych aplikacji, które są niebezpieczne. Niektóre z nich już na samym początku wzbudzają podejrzenia, jak na przykład platforma do szybkich pożyczek. Inne natomiast z pozoru prezentują się jako w pełni bezpieczne. Tak jest na przykład w przypadku narzędzia do szybkiej konwersji obrazków czy aplikacji do tworzenia notatek. Tak naprawdę jest to złośliwe oprogramowanie. Wykaz aplikacji na Androida, które należy bezzwłocznie usunąć, widoczny jest niżej. Warto dodać, że wybrane z nich pobrano ponad 10 tys. razy.

 1. Just Loan — Instant Loan Guide
 2. Colorized Fun Poker
 3. Fast Image Converter
 4. Voice Lie Detector
 5. Quick Notes
 6. Exquisite Wallpaper Collection

W wymienionych wyżej aplikacjach zidentyfikowano różne zagrożenia. Najczęściej wymienianym przez specjalistów jest joker, ale pojawia się także adware, czyli software wyświetlający niepożądane reklamy oraz narzędzia do szpiegowania użytkowników, czyli przechwytujące różne dane z urzadzeń ofiar, które nie są tego świadome.

Jak usunąć niezbezpieczne aplikacje ze Sklepu Play

Wspomniane aplikacje można na szczęście usunąć i w ten sposób pozbyć się ich na dobre. W tym celu wystarczy tylko wykonać następujące kroki.

 1. Uruchamiamy Sklep Google Play.
 2. Dotykamy ikonkę profilu w prawym górnym rogu okna aplikacji.
 3. Odnajdujemy sekcję "Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami".
 4. Wskazujemy opcję "Zarządzaj".
 5. Na liście aplikacji wybierany te pozycje, których chcemy się pozbyć. Następnie dotykamy opcję Odinstaluj, co spowoduje usunięcie oprogramowania z telefonu.

Chrońmy się przed złośliwym oprogramowaniem

Pamiętajmy, że przed niezbepiecznymi aplikacjami można się chronić. Instalujmy oprogramowanie pochodzące tylko z oficjalnych sklepów, które zostało sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa oraz prywatności. Unikajmy na pewno linków z instalatorami, bo w ten sposób najszybciej narazimy się na złośliwy kod. Ponadto dobrze zrobimy, gdy będziemy instalowali sprawdzone aplikacje, polecane przez innych użytkowników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aplikacja | Google Play | Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama