8 trików na telefon z Androidem. Znasz tryb jednej ręki?

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Z telefonów korzystamy każdego dnia. Często nawet nie wiemy, że nie wykorzystujemy ich pełnego potencjału. Sprawdzamy, jakie ukryte funkcje, mogą znaleźć użytkownicy telefonów z Androidem. Poznaj 8 trików, dzięki którym korzystanie ze smartfona będzie prostsze, przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Odkryj potencjał telefonu z Androidem. Poznaj 8 przydatnych trików
Odkryj potencjał telefonu z Androidem. Poznaj 8 przydatnych trików123RF/PICSEL

Smartfon to niezwykle przydatne narzędzie. Warto znać jego wszystko tajemnice. Ukryte funkcje mogą sprawić, że telefon będzie o wiele bardziej funkcjonalny. Poznaj 8 trików, które wykorzystasz każdego dnia.

Kontroluj, ile czasu spędzasz na smartfonie

Dla naszego zdrowia niezwykle ważne jest ograniczanie szkodliwego wpływu smartfonów. Często nawet nie jesteśmy świadomi, ile czasu tracimy, patrząc się w ekran telefonu. Niebieskie światło, które emituje, źle wpływa na nasze oczy, a nadmierny wpływ mediów społecznościowych może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym.

Niewiele osób wie, że w ustawieniach telefonu z Androidem możemy znaleźć opcję o nazwie Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska. Znajdziesz tam informację o tym, ile czasu każdego dnia korzystasz z telefonu. Możesz również sprawdzić, które aplikacje pochłaniają najwięcej twojego czasu i ustawić timer, aby kontrolować i ograniczyć nadmierne korzystanie ze smartfona.

Znajdź smartfon, jeśli go zgubisz

W ustawieniach możesz znaleźć funkcję, która nazywa się "Znajdź telefon". Wystarczy, że po wejściu w ustawienia, wejdziesz w Bezpieczeństwo i Prywatność. Kliknij funkcję "Znajdź mój telefon", a następnie włącz ją. Pamiętaj, aby również włączyć lokalizację.

Dzięki temu w przypadku zgubienia telefonu wystarczy, że zalogujesz się na swoim koncie Google. Za jego pomocą zlokalizujesz swojego smartfona, zablokujesz go, a nawet usuniesz prywatne dane.

Skompletuj informacje medyczne

Telefon może być nie tylko twoim narzędziem, ale także może stanowić cenne źródło informacji dla innych osób. Wystarczy użyć aplikacji Bezpieczeństwo osobiste. Możesz w niej zapisywać ważne informacje dotyczące swojego stanu zdrowia. W przypadku kryzysowej sytuacji każdy, kto weźmie twój telefon do ręki, będzie mógł zobaczyć komunikaty alarmowe oraz informacje.

Popraw wygląd swoich zdjęć

Telefony z Androidem mają wyjątkowo zaawansowane funkcje aparatu. W nowszych modelach możesz zmieniać ustawienia jasności, włączyć tryb nocny, nałożyć na zdjęcie filtr upiększający, a nawet za pomocą urządzenia o nazwie magiczna gumka, będziesz mógł usunąć z tła niechciane elementy, a nawet postacie.

Podziel ekran na dwa

Mały ekran telefonu nie zawsze jest wystarczający. Na szczęście istnieje ukryta funkcja, która pozwala podzielić go na pół. Włącz obydwie aplikacje. Przejdź do menu. Przytrzymaj jedną ze zminimalizowanych aplikacji i przesuń ją nad drugą. Ekran podzieli się na pół, a ty będziesz musiał kliknąć opcję "Podziel ekran".

Włącz tryb jednej ręki

Smartfony o szerokich ekranach mogą być trudne w obsłudze. 123RF/PICSEL

Funkcja trybu jednej ręki przyda się szczególnie użytkownikom telefonów o dużym i szerokim ekranie. Ekran ulegnie zmniejszeniu, dzięki czemu będzie w zasięgu naszych palców.

Aby włączyć tryb jednej ręki, należy wejść w ustawienia, wyszukać Tryb jednej ręki, a następnie go włączyć.

Spersonalizuj ekran za pomocą widżetów

Ekran startowy każdego smartfona z Androidem może być personalizowany za pomocą widżetów. Dostaniesz się do nich za pomocą przytrzymania na moment pustej przestrzeni na ekranie startowym. Do najczęściej używanych widżetów, które mogą ułatwić korzystanie z telefonu, należą:

  • Kalendarz,
  • Notatki,
  • Odtwarzacz muzyczny,
  • Zegar,
  • Pogoda.

Pamiętaj, że możesz ściągać dowolne widżety ze sklepu Google Play.

Wybierz ostatni numer za pomocą jednego kliknięcia

Mało osób wie, że ostatni wykręcony numer można w bardzo prosty sposób wybrać ponownie. Zamiast wchodzić w historię połączeń lub kontakty, należy wejść w dialer. Po wciśnięciu przycisku ze słuchawką pojawi się ostatni numer, do którego dzwoniliśmy. Po ponownym naciśnięciu słuchawki zadzwonimy do niego.

Zobacz także:

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas