Sztuczna inteligencja doprowadzi do potwornej w skutkach wojny jądrowej

Rozwój technologii sztucznej inteligencji postępuje w szaleńczym tempie na wielu płaszczyznach naszego życia, i nic nie wskazuje na to, żeby ta rzeczywistość miała się odmienić. Eksperci ponownie biją na alarm.

Sztuczna inteligencja doprowadzi do potwornej w skutkach wojny jądrowej
Sztuczna inteligencja doprowadzi do potwornej w skutkach wojny jądrowejGeekweek - import

Wielu słynnych futurologów, wizjonerów i naukowców ostrzega przed niekontrolowanym rozwojem AI, w obawie przed wybuchem globalnej wojny, która doprowadzi do zakłady ludzkości. Te przerażające wizje wydaje się potwierdzać najnowszy raport niezależnej instytucji badawczej RAND Corporation. Możemy w nim przeczytać, że roboty wyposażone w systemy sztucznej inteligencji doprowadzą do wybuchu przerażającego globalnego konfliktu jądrowego.

To nie są widzimisię specjalistów, to scenariusz już powoli realizuje się na naszych oczach. Największym problemem nie są korporacje rozwijające technologie AI, a armie największych mocarstw świata, nad którymi nikt nie ma kontroli.

Autorzy raportu ostrzegają, że użycie maszynowo uczonych algorytmów SI już w 2040 roku może doprowadzić do zaburzenia programy nuklearnego odstraszania. Winne temu będzie AI, którego potęga ma wówczas zachęcać armie do większych potyczek.

Analitycy obawiają się, że w końcu dojdzie do sytuacji, w której któreś z mocarstw będzie miało przewagę nad resztą w kwestii AI i może wykorzystać ten fakt do zwiększenia swojej pozycji na świecie. Już teraz słyszymy takie głosy od prezydentów supermocarstw.

Sztuczna inteligencja doprowadzi do wojny jądrowej. Fot. RAND.org.

Wtedy może zajść efekt domina, a oddanie w ręce kluczowych systemów militarnych autonomicznym robotom może skończyć się globalną wojną jądrową.

Tym bardziej może to być prorocza wizja, że do tej pory system odstraszania nuklearnego znajdował się w rękach świadomych skutków ludzi. Jeśli władza ta zostanie przekazana robotom, a wszystko aktualnie ku temu zmierza, to nie będzie z ich strony żadnej polemiki, tylko realizacja programu jak najszybszego unicestwienia wroga i wygranie potyczki.

Tyle, że skutki takiej gierki mogą być opłakane dla całej ludzkości. Zwolennicy regulacji prawnych rozwoju AI są pewni, że jeśli ludzkość nic z tym problemem nie zrobi, to możemy nie dotrwać do końca tego stulecia.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. RAND/PxHere

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas