Uruchomiono Zbiornik Racibórz. Ma pomóc w walce z powodzią

W niedzielę o 4:20 został uruchomiony zbiornik Racibórz Dolny. To największy suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce, którego głównym celem jest ochrona przed powodziami terenów w dolinie Odry, w tym dużych miast, takich jak Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole i Wrocław. Ma pojemność 185 mln metrów sześciennych i może skutecznie przechwytywać nadmiar wód, redukując ryzyko wielkiej powodzi. Oddany do użytku w 2020 roku, jest kluczowym elementem ochrony przeciwpowodziowej południowej Polski. Co o nim wiadomo?

Racibórz Dolny to wyjątkowy zbiornik. Ma pomóc w walce z powodziami

Wody Polskie informują, że zbiornik Racibórz Dolny może pomieścić aż 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych. Jego zadaniem jest spłaszczanie fali wezbraniowej, co bezpośrednio zwiększa bezpieczeństwo miast i innych miejscowości, które znajdują się poniżej.

Zbiornik ten jest polderem, czyli suchym zbiornikiem przeciwpowodziowym. Już w 2020 roku obiekt uzyskał funkcjonalność. Znajduje się on w powiecie raciborskim i wodzisławskim, a także na terenie miasta Racibórz, gdzie mieści się zapora czołowa i główne budowle hydrotechniczne.

Reklama

Sama zapora zlokalizowana jest na 46,3 km biegu Odry i zamyka jej zlewnię o powierzchni około 6642 kilometrów kwadratowych. Budowla powstała w ramach Programu dla Odry 2006 jako element systemu biernego i czynnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Co ciekawe pierwsza koncepcja stworzenia takiego zbiornika w okolicach Raciborza została opracowana już w 1883 roku.

Zbiornik Racibórz Dolny zaczął spłaszczać falę wezbraniową

W ramach całej inwestycji wybudowano 22 km zapór, które tworzą polder o powierzchni 26,3 kilometrów kwadratowych. W trakcie budowy wykorzystano około 6,8 mln ton ziemi, zaś całkowity koszt budowy wyniósł około 2 mld złotych.

W zaporze czołowej znajduje się specjalny automatyczny system przelewowo-spustowy z sześcioma zasuwami i sześcioma spustami dennymi. Warto dodać, że z dna suchego zbiornika nadal prowadzi się wydobycie złóż żwiru. Po zakończeniu eksploatacji zwiększy się pojemność polderu z obecnych 185 do 300 milionów metrów sześciennych.

Jak podaje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach: "Możliwości zbiornika pozwolą zredukować falę powodziową: przy dysponowaniu 48-godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m³/s do wielkości 1538 m³/s oraz przy dysponowaniu 24-godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m³/s do wielkości 1800 m³/s".

Wraz ze zbiornikiem Racibórz funkcjonuje także polder Buków, którego pojemność wynosi 57 milionów metrów sześciennych. Jak piszą Wody Polskie: "Polder umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal [...] Przed rozpoczęciem piętrzenia przeanalizowano sytuację w zlewni rzeki Odry w Polsce i Republice Czeskiej oraz prognozy hydrometeorologiczne".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | powódź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy