W Odessie rosyjska rakieta zniszczyła ulubiony hotel rosyjskich elit

Rosyjska armia przeprowadziła ataki rakietowe na strefę przybrzeżną Odessy za pomocą „broni o wysokiej precyzji”. Zniszczony został luksusowy hotel, który przed wojną był popularny wśród rosyjskich elit, a miejscowi nazywali go „twierdzą rosyjskiego świata”.

Według mediów miejsce przyciągało czołowych rosyjskich celebrytów z różnego rodzaju programów m.in. talk show oraz najbardziej zagorzałych rosyjskich polityków.

W niedzielę 8 maja Rosja wystrzeliła trzy pociski w kierunku Odessy, jeden został zestrzelony przez ukraińskie siły obrony powietrznej, pozostałe dwa trafiły w dzielnicę mieszkalną i rekreacyjną.

Budynki luksusowego kompleksu hotelowo-restauracyjnego Grande Pettine uległy zniszczeniu.

- Pożar, który powstał w miejscu uderzenia został ugaszony przez 4 pojazdy specjalne i 15 ratowników. Trwa analiza gruzu na powierzchni 300 metrów kwadratowych. Grupa śledcza i operacyjna Policji Narodowej pracuje nad udokumentowaniem zbrodni przeciwko Ukrainie - czytamy w raporcie.

Reklama

Podczas ataków w kompleksie nie było ludzi. Pociski zostały wystrzelone przez rosyjskie samoloty, które znajdowały się wówczas nad Morzem Czarnym.

Kijowska Prokuratura Rejonowa w Odessie wszczęła przedprocesowe śledztwo w sprawie naruszenia prawa i zwyczajów wojennych.

Hotel rosyjskich elit w ukraińskiej Odessie

Jak donosi Ukrainetoday, hotel Grande Pettine jest nazywany przez miejscowych "twierdzą rosyjskiego świata".

Były tu organizowane konferencje poświęcone "braterstwu Ukrainy i Rosji". Miało to miejsce u szczytu popularności ruchu prorosyjskiego około 10 lat temu. Jeden z ówczesnych głównych tematów brzmiał "Wyzwania globalnego kryzysu: jedność Ukrainy i Rosji".

Według mediów zniszczony kompleks był bardzo popularny wśród wpływowych rosyjskich biznesmenów, polityków i celebrytów.

Z informacji opublikowanych na portalu Dumskaya.net wynika, że właścicielem hotelu jest były deputowany z prorosyjskiej "Partii Regionów" Siergiej Demidov. Był on czołową postacią tej partii. Jest także doradcą dyrektora generalnego niemieckiej firmy "IGB Industri Gandels-und Beteiligunggsgesellschaft GSH".

Hotel został poddany renowacji w 2011 roku. Posiadał 91 pokoi, sale konferencyjne, rozbudowane place zabaw dla dzieci, spa oraz dostęp do plaży.

Na portalu Tripadvisor można przeczytać "Hotel położony jest w jednej z najbardziej malowniczych części miasta, często nazywanej Riwierą Odesską. Budynek jest wykonany w stylu klasycznym z elementami architektury europejskiej".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | turystyka | Rosyjskie bombowce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama