Bez tego dokumentu nie sprzedasz domu. Za jego brak grozi kara

Od 1 kwietnia 2024 roku właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań mają obowiązek posiadać świadectwo energetyczne. Będzie ono niezbędne podczas procesu sprzedaży lokalu. Czym dokładnie jest świadectwo energetyczne i ile kosztuje? Wcześniej było potrzebne przy wynajmie, jak jest teraz?

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię, która jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Uwzględnia on wszystkie kluczowe aspekty takie jak ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie. 

Wprowadzenie świadectw energetycznych to część strategii ograniczenia emisji CO2. Mają one na celu zwiększanie świadomości dotyczącej zużycia energii oraz zrównoważonych środowiskowo rozwiązań z zakresu energetyki.

Reklama

Informacje zawarte w świadectwie energetycznym pozwalają właścicielom, najemcy lub użytkownikom budynku na określenie orientacyjne rocznego zapotrzebowania na energię. W efekcie będą mogli określić przybliżony koszt utrzymania budynku.

Zmiany dotyczące świadectwa energetycznego od 1 kwietnia 2024

Od 1 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne musieli posiadać właściciele lokali wynajmowanych. Od 1 kwietnia 2024 roku dokument będzie potrzebny także przy sprzedaży domów i mieszkań.

O zdobycie świadectwa energetycznego powinni się postarać przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, które zostały wybudowane przed 2009 rokiem. Wynika to z faktu, że budynki oddane do użytku po 2009 roku mają dołączane świadectwo do zawiadomienia o ukończeniu budowy.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne i ile ono kosztuje?

Aby pozyskać świadectwo energetyczne, należy zwrócić się do certyfikowanego audytora energetycznego. Powinien on posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje do wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń energetycznych.

Czytaj także: Prąd będzie tańszy, ale trzeba złożyć wniosek. Zostało kilka dni

Na początek ustalamy konkretny termin przeprowadzenia kontroli. Audytor w trakcie bada m.in. izolację termiczną przegród zewnętrznych, system wentylacyjny, system ogrzewania. Na tej podstawie wystawiany jest dokument. To świadectwo energetyczne ważne jest przez 10 lat od dnia wystawienia.

Na koniec świadectwo energetyczne musi zostać zarejestrowane w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. To zapewni możliwość wykorzystania świadectwa podczas sprzedaży czy wynajmuj lokalu.

Cena za uzyskanie świadectwa energetycznego nie jest stała. Może się ona różnić w zależności m.in. od lokalizacji budynku czy wielkości lokalu. Stawki w dużych miastach wahają się w granicach od 1000 do 1500 zł. W mniejszych za kontrolę i dokument zapłacimy od 500 do 1000 zł.

Może się wydawać, że cena za pozyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest wysoka. Jednakże za jego brak zapłacimy jeszcze więcej. Kary za nieposiadanie świadectwa energetycznego mogą wynosić nawet do 10 tys. zł.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

*** 

Polecamy na Antyweb: Prosty czujnik może pomóc w walce z cukrzycą. Twój telefon ma go od dawna

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy