Dania buduje 9 sztucznych wysp, by stać się ekologicznym rajem na Ziemi

Ten mały kraj od dawna stawia na ekologię, tworząc inspirujące dla całego świata projekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Teraz Dania powiększy się o kilka gigantycznych, rajskich wysp na Morzu Bałtyckim.

Dania buduje 9 sztucznych wysp, by stać się ekologicznym rajem na Ziemi
Dania buduje 9 sztucznych wysp, by stać się ekologicznym rajem na ZiemiGeekweek

Rząd kraju, władze Kopenhagi i firmy Urban Power zaprezentowali niezwykły plan budowy dziewięciu ogromnych sztucznych wysp u wybrzeży stolicy. Mają być one miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów oraz obszarem przeznaczonym na rozbudowanie infrastruktury pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Projekt o nazwie Holmene (Wysepki) ma być realizowany na ogromną skalę. Zielone wyspy powstaną 10 kilometrów na południe od Kopenhagi i przy ich budowie zostanie wykorzystane ok. 26 milionów metrów sześciennych ziemi i piasku. Źródłem materiału mają być place budowy, które już istnieją oraz powstaną w przyszłych latach na terytorium całego kraju.

Rajskie wyspy będą miały w sumie powierzchnię ok. 3 miliony metrów kwadratowych. Każda z nich ma być urządzona według innej tematyki. Pojawią się na nich ogrody, parki rozrywki, obiekty sportowe, przystanie dla statków i łodzi oraz rafy i mniejsze wysepki, a na ich wybrzeżach staną potężne turbiny wiatrowe, które dostarczą w pełni zieloną energię na potrzeby funkcjonowania wysp i dużej części stolicy kraju.

Według wyliczeń, magazynowanie ciepła, farmy wiatrowe i inne ekologiczne technologie pozwolą ograniczyć roczną emisję CO2 do atmosfery o aż 70 tysięcy ton, a przy tym zaowocują produkcją ponad 300 tysięcy MWh czystej energii, która będzie mogła zapewnić stałe źródło taniej energii elektrycznej aż 25% populacji stolicy kraju, Kopenhagi.

Budowa Holmene ma rozpocząć się w 2022 roku i zakończyć po 18 latach. Rząd i inwestorzy przeznaczą na ten historyczny i niesamowity na skalę światową projekt 500 milionów dolarów. Wyspy mają być oddawane do użytku jedna po drugiej. Pierwsza będzie gotowa już za 5 lat.

Rząd Dani zamierza wykorzystać zdobytą cenną wiedzę przy realizacji tej inwestycji na potrzeby tworzenia nowych, ekologicznych technologii. W ten sposób kraj ten nie tylko w dalszym ciągu będzie inspiracją dla całego świata w kwestiach szeroko pojętej ekologii, ale również będzie mógł realnie odmieniać na lepsze życie milionów ludzi, zadbać o środowisko naturalne i tworzyć jeszcze wydajniejsze technologie OZE.

Źródło: GeekWeek.pl/Urban Power / Fot. Urban Power

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas