Już można składać zamówienia na polski solarny garaż z perowskitów

Rewolucyjne perowskitowe panele solarne rodzą się w bólach od ponad dekady, ale pomimo tego wciąż nie trafiły pod strzechy. Niebawem się to jednak zmieni za sprawą Polaków z Saule Technologies.

Już można składać zamówienia na polski solarny garaż z perowskitów
Już można składać zamówienia na polski solarny garaż z perowskitówGeekweek

Ogniwa perowskitowe mają zrewolucjonizować świat pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ich zaletą jest elastyczność i możliwość zastosowania na najróżniejszych powierzchniach, w tym nawet na ubraniach. Idea jest taka, że mają one być powszechne jak powietrze, a każde urządzenie ma być z ich pomocą zasilane bez żadnych ograniczeń.

Pionierami rozwoju tej technologii na świecie są Polacy z firmy Saule Technologies, która została założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krychę i Artura Kupczunasa. Kilka lat temu w startup zainwestowała firma zarządzana przez Japończyka, Hideo Sawadę. Polacy zgromadzili ponad 20 milionów euro w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Efekty ich pracy już są widoczne.

W maju 2018 roku roku firma poinformowała o przeprowadzeniu symulacji, w ramach której wyposażono w eksperymentalne panele perowskitowe dom o powierzchni 93 metrów kwadratowych. Energia dostarczana przez nowe moduły fotowoltaiczne wytworzyła więcej energii, niż potrzebuje jej średnio w ciągu roku czteroosobowa rodzina.

Na początku bieżącego roku dowiedzieliśmy się o zupełnie nowym, zakrojonym na o wiele szerszą skalę projekcie. Skanska zainstalowała bowiem innowacyjne ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies na fasadzie biurowca Spark w Warszawie. Jak możemy przeczytać na stronie firmy Skanska, powierzchnia testowanego ogniwa słonecznego wyniosła 1,3 na 0,9 metra i składa się ono z 52 ogniw fotowoltaicznych.

Teraz firma ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży nowego wynalazku o nazwie Solar Carport. Jest to nic innego, jak solarny garaż, który będzie produkował energię np. na potrzeby ładowania elektrycznego samochodu. Na dobry początek panele będą wykonane z krzemu, ale już w przyszłym roku będzie można zamówić je w wersji perowskitowej, o powierzchni 30 metrów kwadratowych.

Atrybutem częściowo transparentnych ogniw perowskitowych będzie możliwość zmiany ich w trakcie pracy w billboardy reklamowe. Taka opcja powinna zachęcić firmy do inwestowania w tego typu przyszłościowe wynalazki. Solarny garaż będzie oferował z perowskitów dodatkową, oprócz ogniw fotowoltaicznych, roczną produkcję energii na poziomie 2600 kWh. Oczywiście, mówimy tutaj o ogniwach perowskitowych.

Tymczasem już teraz można zamówić Solar Carport 1.0, w którego skład wchodzi 12 krzemowych modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy nominalnej 3,36 kW i akumulatory bazujące na technologii tytanianu litu, które zapewniają szybkie ładowanie i żywotność 20 tysięcy cykli, z małą utratą pojemności. Stacja ma dość kompaktowe wymiary, mierzy bowiem 5,5 metra szerokości, 6 metrów długości i ponad 2,3 metra wysokości.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. Saule Technologies

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas