Pierwsza w pełni ekologiczna olimpiada? Pekin gotowy do rozpoczęcia zimowych igrzysk 2022

Wielkimi krokami zbliża się Olimpiada w Pekinie. Organizatorzy zapewniają, że zimowe igrzyska olimpijskie będą najbardziej zielonymi igrzyskami w historii. Chiny są największym na świecie producentem turbin wiatrowych i paneli słonecznych, a ZIO 2022 są postrzegane przez władze jako okazja do zaprezentowania się z ekologicznej strony.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Jakie sporty obejrzymy w Pekinie?

4­ lutego 2022 roku rozpoczynają się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Impreza potrwa do 20 lutego, a stolica Chin jest pierwszym w historii miastem, które zorganizowało zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska. 

Sportowcy będą rywalizować w 15 dyscyplinach takich jak: biathlon, bobsleje (w tym skeleton), curling, hokej na lodzie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo (figurowe, short track i speed skating). Dyscypliny zimowych igrzysk olimpijskich to także narciarstwo biegowe, alpejskie, freestyle, kombinacja norweska, skoki narciarskie i snowboard. Organizatorzy igrzysk zapewniają o pełnej gotowości do wydarzenia.

Reklama

Obiekty sportowe na zimowe igrzyska w Pekinie

Obiekty, na których będzie miała miejsce rywalizacja podczas zimowych igrzysk 2022 znajdują się w trzech strefach

  • w Pekinie 
  • w regionie Yanqing 
  • w regionie Zhangjiakou. 

Na Stadionie Narodowym w Pekinie odbędzie się ceremonia otwarcia i ceremonia zamknięcia. Ponadto miasto będzie gospodarzem zawodów big air w snowboardzie i narciarstwie dowolnym oraz wszystkich dyscyplin, które zostaną rozegrane na lodzie: łyżwiarstwa szybkiego, łyżwiarstwa figurowego, short tracku, curlingu, olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie. 

Yanqing to górzyste przedmieście Pekinu. Obiekty sportowe w tej miejscowości są przygotowane przede wszystkim pod zawody ślizgowe - saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, a także narciarstwo alpejskie. 

Zhangjikou, położony ok. 200 km na północny zachód od stolicy Chin jest popularnym ośrodkiem narciarskim. W tym obszarze odbędzie się większość zawodów snowboardowych i narciarskich. 


Jeśli chodzi o reprezentację Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich 2022, "biało-czerwoni" wystartują w biathlonie, skokach narciarskich, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, snowboardzie i saneczkarstwie.

Pekin 2022. Pierwsza eko-olimpiada?

Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie będą najbardziej ekologicznymi (zielonymi) igrzyskami w historii. 26 obiektów sportowych będzie zasilanych w 100% energią odnawialną. 

Miasto Zhangikou posiada jedne z najlepszych w Chinach zasobów wiatrowych i słonecznych. Odnawialne źródła energii stanowią prawie połowę produkcji energii elektrycznej. Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie dąży do tego, aby igrzyska były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. 

Chińskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wraz z nowymi dostawcami energii China Huadian Corporation Ltd., Beijing Jingneng Power Co. I State Grid Beijing Electric Power podpisały umowy z obiektami olimpijskimi w celu wdrożenia energii odnawialnej oraz innych projektów w zakresie elektryfikacji.

Plan na zielone igrzyska w Pekinie

Organizatorzy zimowych igrzysk w Pekinie opracowali kompleksowy plan, aby w pełni wykorzystać istniejące już obiekty, promując jednocześnie standardy ekologicznego budownictwa. Yanqing i Zhanjiakou skorzystają z dziedzictwa olimpijskiego w zakresie transportu publicznego i budynków infrastruktury miejskiej. 

Jak informują chińskie media państwowe, podczas igrzysk olimpijskich ponad 85 procent pojazdów publicznego transportu ma zasilanie bateriami, wodorowymi ogniwami paliowymi lub gazem ziemnym. 

Warto również zaznaczyć, że do tej pory żaden kraj-gospodarz zimowych igrzysk olimpijskich nie wykorzystywał dwutlenku węgla zamiast szkodliwego freonu do tworzenia lodowisk. 

Takim sposobem powstał ogromny tor do łyżwiarstwa szybkiego o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. Powyższe rozwiązanie pomoże znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. 

Wykorzystanie zielonej energii elektrycznej podczas zimowych igrzysk w Pekinie w 2022 roku jest pozytywnym działaniem w odpowiedzi na zrównoważone wymagania olimpijskiej agendy 2020 i nowych przepisów. Igrzyska zdecydowanie odegrają ważną rolę w rozwoju chińskiego przemysłu czystej energii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zimowe igrzyska olimpijskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy