Pierwsze wodorowe pociągi wyjechały na tory. Tak wygląda przyszłość kolei

Niemcy nie próżnują. Kilka dni temu na tory wyjechały pierwsze pociągi zasilane energią z akumulatorów, a teraz dołączyły do nich napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Pierwsze wodorowe pociągi wyjechały na tory. Tak wygląda przyszłość kolei
Pierwsze wodorowe pociągi wyjechały na tory. Tak wygląda przyszłość koleiGeekweek

Nasi sąsiedzi uważają, że przyszłość kolei to w pełni ekologiczne pociągi, które będą cicho i bezemisyjnie poruszały się po całym kraju, bez potrzeby tworzenia infrastruktury energetycznej. Co najważniejsze, wyeliminują lokomotywy z silnikami Diesla. W Niemczech wciąż aż 40 procent tras kolejowych nie zostało wyposażonych w sieć energetyczną.

Wodorowe pociągi Coradia iLint zostały zaprojektowane i zbudowane przez włoską firmę Alstom. Dwa takie cuda już kursują na trasach w północnych Niemczech. Rząd planuje już zakup kolejnych sztuk i zaoferowanie z ich pomocą transportu pasażerów na trasach w tych regionach kraju, gdzie nie ma rozbudowanej sieci trakcyjnej.

Skład może pomieścić do 300 pasażerów, a jego sercem są wydajne silniki elektryczne zasilane energią pochodzącą z wodorowego ogniwa paliwowego. Jedynym efektem ubocznym jego pracy jest para wodna. Pociąg może rozpędzić się do 140 km/h i może pochwalić się sporym zasięgiem, bo wynoszącym aż 1000 kilometrów.

Umowa rządu Niemiec i firmy Alstom przewiduje, że w ciągu 3 lat na torach u naszego zachodniego sąsiada będzie regularnie kursowało i woziło pasażerów w sumie 16 wodorowych pociągów. Większość z nich pojawi się w Dolnej Saksonii.

Uzupełnią one rozbudowywaną sieć pociągów zasilanych energią z akumulatorów od firmy Bombardier (). Coradia iLint zainteresowane są również inne kraje Europy i świata, które mają rozbudowaną infrastrukturę stacji wodorowych.

Co ciekawe, pociągami na wodór zainteresowana jest również Polska i nasze rodzime firmy. Obecnie bez większych nakładów w naszym kraju produkuje się milion ton wodoru. Tyle wystarczyłoby dla 5 milionów samochodów osobowych. W najbliższych latach, gdy zaczną masowo powstawać stacje ładowania wodorem, na ulicach i torach zaczną pojawiać się wodorowe samochody, autobusy i pociągi.

Źródło: GeekWeek.pl/Alstom / Fot. Alstom

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas