Zobacz dom wydrukowany w 3D z naturalnych materiałów. Można go zmontować w pół dnia!

BioHome3D jest pierwszym domem wydrukowanym w 3D z materiałów biologicznych. W pełni nadaje się do recyklingu i ma drewnianą izolację. Dzięki zastosowanej technologii podczas budowy niemal nie powstają odpady budowlane.

Ten wyjątkowy dom nie jest na razie przeznaczony do seryjnej produkcji. Został stworzony przez naukowców z Centrum Zaawansowanych Struktur i Kompozytów Uniwersytetu Maine (ang. Advanced Structures and Composites Center — ASCC).

Zastosowana technologia

Stworzony dom nie jest dużych rozmiarów. Jego całkowita powierzchnia to niecałe 56 m kw. Zarówno podłogi jak i ściany wykonane zostały w technologii druku 3D. Do stworzenia dachu użyto włókien drzewnych i biożywic. Dzięki precyzji druku jego budowa ogranicza ilość odpadów budowlanych.

Technologia została zaprojektowana w celu rozwiązania problemu niedoborów siły roboczej i problemów z łańcuchem dostaw, które generują wysokie koszty i ograniczają podaż tanich mieszkań. Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanej produkcji i produkcji poza terenem zakładu potrzeba mniej czasu na budowę i wyposażenie domu. Drukowanie przy użyciu obfitych, odnawialnych, pozyskiwanych lokalnie surowców z włókien drzewnych zmniejsza zależność od ograniczonego łańcucha dostaw. Materiały te wspierają rewitalizację lokalnego przemysłu produktów leśnych i są bardziej odporne na zakłócenia globalnego łańcucha dostaw i niedobory siły roboczej.

Reklama

Nie tylko eko, ale również szybki w montażu

BioHome3D został wydrukowany w czterech modułach, następnie przeniesiony na miejsce i zmontowany w pół dnia. Po kolejnych dwóch godzinach działała już elektryka, z czym poradził sobie jeden pracownik.

Naukowcy chcą jeszcze ulepszyć konstrukcję

Prototyp znajduje się obecnie na fundamencie poza ASCC, wyposażonym w czujniki do monitorowania termicznego, środowiskowego i strukturalnego, aby przetestować, jak BioHome3D radzi sobie zimą w stanie Maine. Naukowcy spodziewają się wykorzystać zebrane dane do ulepszenia przyszłych projektów.

Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska budynki odpowiadają za prawie 40% światowej emisji dwutlenku węgla. Włókno drzewne uprawiane w sposób zrównoważony jest zasobem odnawialnym, który wychwytuje węgiel podczas cyklu wzrostu drzewa. BioHome3D można traktować jako jednostkę magazynującą dwutlenek węgla w trakcie jego eksploatacji i po recyklingu.

Przeczytaj także:

Budują gigantyczne pływające miasto w kształcie żółwia. To nie żart!

Zobacz najciekawsze obiekty, które powstały przed mundialem w Katarze

Aż trudno uwierzyć, że im się udało! Zmieścili na nich 30 tys. roślin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Druk 3D
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama