Zobacz dom wydrukowany w 3D z naturalnych materiałów. Można go zmontować w pół dnia!

BioHome3D jest pierwszym domem wydrukowanym w 3D z materiałów biologicznych. W pełni nadaje się do recyklingu i ma drewnianą izolację. Dzięki zastosowanej technologii podczas budowy niemal nie powstają odpady budowlane.

Ten dom można wydrukować na drukarce 3D
Ten dom można wydrukować na drukarce 3DUniwersytet Mainemateriały prasowe

Ten wyjątkowy dom nie jest na razie przeznaczony do seryjnej produkcji. Został stworzony przez naukowców z Centrum Zaawansowanych Struktur i Kompozytów Uniwersytetu Maine (ang. Advanced Structures and Composites Center — ASCC).

Zastosowana technologia

Stworzony dom nie jest dużych rozmiarów. Jego całkowita powierzchnia to niecałe 56 m kw. Zarówno podłogi jak i ściany wykonane zostały w technologii druku 3D. Do stworzenia dachu użyto włókien drzewnych i biożywic. Dzięki precyzji druku jego budowa ogranicza ilość odpadów budowlanych.

Technologia została zaprojektowana w celu rozwiązania problemu niedoborów siły roboczej i problemów z łańcuchem dostaw, które generują wysokie koszty i ograniczają podaż tanich mieszkań. Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanej produkcji i produkcji poza terenem zakładu potrzeba mniej czasu na budowę i wyposażenie domu. Drukowanie przy użyciu obfitych, odnawialnych, pozyskiwanych lokalnie surowców z włókien drzewnych zmniejsza zależność od ograniczonego łańcucha dostaw. Materiały te wspierają rewitalizację lokalnego przemysłu produktów leśnych i są bardziej odporne na zakłócenia globalnego łańcucha dostaw i niedobory siły roboczej.

Nie tylko eko, ale również szybki w montażu

BioHome3D został wydrukowany w czterech modułach, następnie przeniesiony na miejsce i zmontowany w pół dnia. Po kolejnych dwóch godzinach działała już elektryka, z czym poradził sobie jeden pracownik.

Opracowywanych jest wiele technologii do drukowania domów 3D, ale w przeciwieństwie do BioHome3D, większość z nich jest drukowana przy użyciu betonu. Jednak tylko betonowe ściany są drukowane na konwencjonalnie wylanym betonowym fundamencie. Tradycyjne drewniane szkielety lub drewniane wiązary są używane do wykończenia dachu
dr Habib Dagher, dyrektor wykonawczy ASCC

Naukowcy chcą jeszcze ulepszyć konstrukcję

Prototyp znajduje się obecnie na fundamencie poza ASCC, wyposażonym w czujniki do monitorowania termicznego, środowiskowego i strukturalnego, aby przetestować, jak BioHome3D radzi sobie zimą w stanie Maine. Naukowcy spodziewają się wykorzystać zebrane dane do ulepszenia przyszłych projektów.

Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska budynki odpowiadają za prawie 40% światowej emisji dwutlenku węgla. Włókno drzewne uprawiane w sposób zrównoważony jest zasobem odnawialnym, który wychwytuje węgiel podczas cyklu wzrostu drzewa. BioHome3D można traktować jako jednostkę magazynującą dwutlenek węgla w trakcie jego eksploatacji i po recyklingu.

Przeczytaj także:

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas