Bebop Drone - nowy robot Parrota
Parrot prezentuje Bebop Drone - technologicznie zaawansowany, służący do rozrywki quadrokopter o profesjonalnych parametrach.
Obraz 180°
Parrot Bebop Drone jest wyposażony w skierowaną do przodu 14-megapikselową kamerę nagrywającą wideo w rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli) i przesyłającą strumień obrazów z lotu na służący do pilotowania smarfon lub tablet. Pilot może w łatwy sposób - przy pomocy aplikacji - kontrolować kąt nachylenia kamery za pomocą kciuka. Zmiana nachylenia o 180 stopni jest w pełni cyfrowa.
Bebop Drone wykorzystuje trójosiową stabilizację obrazu, która utrzymuje stały kąt widzenia niezależnie od nachylenia drona i ruchów spowodowanych przez turbulencje. Kamera jest zamontowana na konstrukcji o gumowych amortyzatorach drgań wygłuszających wibracje. Obrazy wykonane przez Bebop Drone są poddawane cyfrowej obróbce dzięki dwurdzeniowemu procesorowi Parrot P7, procesorowi graficznemu i procesorowi Image Signal Processor - ISP.
Po wylądowaniu pliki wideo (w formacie MP4) oraz zdjęcia (w formatach JPEG oraz DNG) mogą być przeniesione na urządzenie pilotujące lub komputer przez Wi-Fi albo za pośrednictwem wbudowanego łącza mikro-USB.
Stabilność
Parrot Bebop Drone jest pilotowany przez Wi-Fi dzięki darmowej aplikacji dostępnej na smartfony i tablety z systemem iOS oraz Android. Aby zagwarantować optymalną stabilizację quadrokoptera, bez ograniczania jego zwrotności, Bebop Drone dokonuje integracji danych przychodzących z wielu sensorów:
- 3-osiowego akcelerometru,
- 3-osiowego żyroskopu,
- 3-osiowego magnetometru,
- czujnika ultradźwiękowego o zasięgu do 8 metrów,
- czujnika ciśnienia,
- pionowej kamery.
Łącza Wi-Fi MIMO
Parrot Bebop Drone jest wyposażony w cztery anteny Wi-Fi, dzięki czemu może korzystać z częstotliwości 2.4 GHz oraz 5 GHz w formacie MIMO (Multiple Inputs Multiple Outputs). Łącze Wi-Fi wykorzystuje najnowszą technologię Wi-Fi 802.11ac. Pilot może wybierać między częstotliwościami, uniezależniając się od zakłóceń.
Bebop Drone
Dron integruje chipset GNSS, który łączy w sobie dane GPS, GLONASS oraz GALILEO. Dzięki temu może latać samodzielnie i automatycznie wracać do miejsca startu. Automatycznie rejestruje dane o każdym locie w chmurze Parrot “Pilot Academy".
Piórkowa waga zaawansowanych technologii
50 inżynierów specjalizujących się w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, aeronautyce, sieciach Wi-Fi oraz wzornictwie przemysłowym pracowało nad stworzeniem Parrot Bebop Drone - konstrukcji ważącej 380 g bez kadłuba (400 g z kadłubem).
Freeflight 3.0: intuicyjna aplikacja
Do pilotowania Parrot Bebop Drone służy darmowa aplikacja FreeFlight3.0. Jej ergonomia została zaprojektowana tak, aby zaoferować łatwość obsługi i pozwolić pilotowi na oddanie się przyjemności latania. Na ekranie powitalnym mamy dostęp do podstawowych funkcjonalności: pilotowanie, zdjęcia/wideo, plan lotu, chmura ‘Pilot Academy’.
Za dotknięciem przycisku ‘start’, Parrot Bebop Drone uruchamia silniki, wznosi się, stabilizuje i oczekuje na instrukcje pilota. Lewy kciuk aktywizuje wirtualny dżojstik, który pozwala na kontrolowanie wysokości lotu drona, jego obrót i ruchy podczas przechylania smartfona/tabletu, oraz wskazuje kierunek: do przodu, do tyłu, w lewo, prawo. Prawy kciuk pozwala kontrolować stopień nachylenia przedniej kamery podczas lotu.
Tryb pilotowania wg ‘planu lotu’ pozwala pilotowi na zaprogramowanie autonomicznego lotu z wykorzystaniem funkcjonalności GNSS. Po naciśnięciu przycisku ‘lądowanie’ Parrot Bebop Drone ląduje łagodnie na ziemi. Przycisk ‘Powrót do domu’ sprawia, że Bebop Drone, kierowany przez GPS wraca do miejsca startu.
Skycontroller: lataj dalej i wyżej
Aby w pełni wykorzystać lepszą łączność Wi-Fi, Parrot oferuje opcjonalny kontroler Skycontroller. Wyposażony we wzmocniony nadajnik Wi-Fi i cztery anteny wydłuża on zasięg Wi-Fi do 2 km. Smartfon lub tablet służący do pilotowania jest zamocowany na półce, która jest kompatybilna z większością dostępnych na rynku tabletów. Pilot przejmuje stery drona dzięki dwóm dżojstikom.
Do kontrolera Parrot Skycontroller możliwe jest podłączenie przez łącze HDMI okularów FPV (First Person View). Przechylanie głowy będzie pozycjonowało kamerę na Bebop Drone.
Dron trafi na sklepowe półki w czwartym kwartale bieżącego roku. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował.