Bezpowietrzne opony rowerowe na rynku. NASA opracowała je z myślą o Marsie
NASA jakiś czas temu zaprojektowała bezpowietrzne opony, które powstały z myślą o pojazdach poruszających się po powierzchni Marsa. Tymczasem pewna amerykańska firma z Ohio podchwyciła pomysł i stworzyła podobne opony rowerowe o nazwie METL, które teraz trafiają do sprzedaży.
Chcieliście kiedyś mieć rower, który ma coś wspólnego z kosmosem? Teraz macie dobrą okazję, aby to uzyskać. Na rynek trafiają bezpowietrzne opony rowerowe, które inspirowane są projektem specjalistów z NASA, którzy stworzyli je z myślą o pojazdach mających poruszać się po Marsie.
Rozwiązanie zostało opracowane przez amerykańską firmę Smart Tyre Company z siedzibą w Ohio. Są to bezpowietrzne opony rowerowe o nazwie METL, które są inspirowane technologią opracowaną przez specjalistów z NASA. Wykorzystano tutaj stop o nazwie nitinol i jest to materiał łączący elastyczność gumy z wytrzymałością tytanu.
Smart Tyre Company chwali się, że jego opony są znacznie lepsze względem innych bezpowietrznych stosowanych do tej pory. Wynika to z ich sztywności, która powodowała większy dyskomfort w trakcie jazdy. W przypadku METL udało się ten problem wyeliminować. Dzięki zastosowaniu nitynolu uzyskano niezrównaną amortyzację, elastyczność i trwałość.
Dzięki temu udało się zaprojektować opony, które w praktyce mogą być niemal niezniszczalne. To duży krok naprzód w branży rowerowej, który może ją w sporym stopniu zrewolucjonizować. Można je zamawiać na Kickstarterze w cenie 500 dol. za komplet składający się z dwóch sztuk.
"Opony METL napędzane są wewnętrznym szkieletem wykonanym z nowoczesnego materiału zwanego nitinolem. To lekki, bardzo elastyczny metal, który rozciąga się jak guma, ale jest mocny jak tytan i zawsze natychmiast wraca do swojego pierwotnego kształtu." - czytamy w opisie projektu na stronie Kickstarter.
Pomysł Smart Tyre Company nie jest nowy, bo jego prekursorem jest NASA. Specjaliści z amerykańskiej agencji sięgnęli po takie rozwiązania w trakcie projektowania kół dla marsjańskich pojazdów. Jak dobrze wiemy, warunki na powierzchni Czerwonej Planety są trudne i znajduje się tam wiele skał. Dlatego stworzono koła, które pozwolą na bezpieczne przemieszczanie się łazików.
Do tego dochodzą również niskie temperatury, które na Marsie potrafią spadać do -100 stopni Celsjusza, choć niegdyś klimat był tam inny. Tutaj technologia również okazała się być zbawienna, bo takie koła wykazują dużą odporność na podobne warunki atmosferyczne.