Disney pracuje nad ekranem dotykowym 3D rozpoznającym kształty

Ekrany dotykowe zadomowiły się już na dobre w urządzeniach mobilnych, jednak dotychczas ich rozwój nastawiony był wyłącznie na technologię 2D. Wyjątkiem jest tutaj przenośna konsola Nintendo 3DS, której jednak ekran trójwymiarowy jest możliwy za sprawą wprowadzonego efektu głębii. Disney postanowił zmienić podejście do technologii dotykowej, ogłaszając rozpoczęcie prac nad nowym ekranem dotykowym 3D.

Disney Research, odpowiedzialny za prace nad nowymi technologiami, zaprezentował swój najnowszy wynalazek w postaci specjalnego ekranu dotykowego, który umożliwia poprzez dotyk odczuwać kształty i kontury wybranych figur. Technologia jest o tyle ciekawa, że działa zarówno w trakcie przeglądania zdjęć, obrazów rejestrowanych w czasie rzeczywistym, a także filmów.

Projekt działa na takiej zasadzie, że choć ekran nie zmienia kształtu, ani nie widzimy efektu zbliżonego do konsoli Nintendo 3DS, to jednak jesteśmy w stanie wyczuć kształty danej figury. W praktyce podczas przesuwania palcem po ekranie, odczuwamy zmiany siły tarcia pomiędzy palcem a powierzchnią ekranu, co symuluje efekt wyświetlania trójwymiarowych obiektów. Poniżej prezentujemy film z nagranej prezentacji.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy projekt ujrzy światło dzienne oraz w jakich urządzeniach znajdzie swoje zastosowanie. Niewykluczone jednak, że nowe ekrany dotykowe mogą być częścią projektu nowej konsoli zapowiedzianej na początku tego roku przez Disneya. Czy prezentowane ekrany mają szansę zrewolucjonizować rynek w tym sektorze?

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Disney | ekran dotykowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy