DNAnexus zgromadzi ludzkie genomy w chmurze

Materiał genetyczny jest tak przepełniony informacjami, że zarządzanie nimi jest niezwykle trudne. Dobrze znana metoda magazynowania danych może uprościć ten proces nawet kilkukrotnie.

W internecie jest znacznie więcej miejsca na dane z DNA (Fot. Flavio Takemoto)
W internecie jest znacznie więcej miejsca na dane z DNA (Fot. Flavio Takemoto)stock.xchng

Genetyka nieprawdopodobnie rozwinęła się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Kiedyś do oznaczenia całego ludzkiego genomu potrzebny był budżet na poziomie 3 miliardów dolarów i 13 lat żmudnej pracy (słynny Human Genome Project). Dzisiaj, dzięki urządzeniom takim jak sekwencer Ion Proton, za około 1000 dol. można dokonać tego w jeden dzień.

Niestety, zrozumienie i uporządkowanie ogromu informacji zawartych w materiale genetycznym człowieka przerasta niejednokrotnie nawet najtęższe umysły świata. Nie powinno to nikogo dziwić, wszak materiał genetyczny ewoluował przez miliony lat, by jak najbardziej efektywnie gromadzić dane o organizmach.

Informacje zawarte w każdym pojedynczym genomie zajmują zdecydowanie za dużą przestrzeń przeznaczonych do tych celów fizycznych dysków twardych. Naukowcy doszli więc do wniosku, że o wiele łatwiej będzie magazynować uzyskane z sekwencjonowania genomu dane w chmurze. Firma DNAnexus, wchodząca w skład grupy Google, chce być pierwszą, która tego dokona.

- Uważamy, że gromadzenie danych powstałych przy sekwencjonowaniu DNA jest sporym problemem. Kompletna mapa genetyczna tylko jednego człowieka zajmuje prawie 1 terabajt, to 20 płyt DVD - powiedział Andreas Sundquist, CEO DNAnexus.

Naukowcy z DNAnexus chcą zrobić niezwykle prosty, ale skuteczny manewr - umieścić dane ze wszystkich zsekwencjonowanych DNA w internecie, w chmurze napędzanej przez dyski sieciowe firm Amazon i Google. Instytuty medyczne z całego świata już zainteresowały się konceptem DNAnexus. Taki sposób przechowywania danych przyczyni się również do upowszechnienia wiedzy o wielu skomplikowanych zaburzeniach genetycznych, co może mieć niebagatelne znaczenie przy doborze odpowiedniej terapii leczniczej.

Sundquist wierzy, że w przeciągu najbliższych dwóch lat w chmurze będzie magazynowanych milion map genetycznych, a za 5-10 lat usługa ta ma być powszechnie stosowana.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas