Double-Bubble - ekologiczny samolot przyszłości

W Instytucie Technologii w Massachusetts (MIT) rodzi się kolejny projekt ekologicznego samolotu pasażerskiego. Jeżeli nowe rozwiązania technologiczne okażą się trafione, to nad naszymi głowami poszybuje maszyna o niezwykłej konstrukcji.

Double-bubble to kolejny pomysł na mniejsze zużycie paliwa przez lotnictwo cywilne.  Fot. MIT
Double-bubble to kolejny pomysł na mniejsze zużycie paliwa przez lotnictwo cywilne. Fot. MITmateriały prasowe

Innowacje zastosowane w Double-Bubble - bo tak inżynierowie nazywają swoje dzieło - dotyczą przede wszystkim aerodynamiki, a więc konstrukcji kadłuba. Jest on spłaszczony i bardzo szeroki. Skrzydła są natomiast wąskie i długie. Silniki znalazły się z tyłu samolotu, pod poziomym statecznikiem. Ma to zapewnić bardziej efektywne działanie i zmniejszyć opór powietrza. Dzięki znacznej szerokości maszyny, w jej wnętrzu znalazło się miejsce dla 350 pasażerów.

Naukowcy szacują, że innowacyjne rozwiązania pozwolą ograniczyć zużycie paliwa o około 70 proc. - w porównaniu do obecnie wykorzystywanych samolotów. Co ciekawe, ponad 50 proc. tej oszczędności pochodzi z samej konstrukcji kadłuba. A więc znacznie mniejszą rolę odgrywają tutaj silniki.

Projekt jest współfinansowany przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) w ramach badań nad ekologicznymi samolotami przyszłości. Agencja pozwoliła MIT na przetestowane modelu wykonanego w skali 1/4 w swoim ponaddźwiękowym tunelu aerodynamicznym. Double-Bubble opisany jest kodem N+3 (Boeing 787 Dreamliner oznaczony jest kodem N+1), co oznacza że do komercyjnego użytku wejdzie dopiero w 2035 roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas