Grafenowe chłodzenie lekiem na przegrzaną elektronikę

W świecie elektroniki ciepło to wróg. Przegrzewające się smartfony czy nieodpowiednio chłodzone komputery działają krócej i mniej efektywnie. Naukowcy mają rewolucyjny pomysł jak temu przeciwdziałać.

Zespół badawczy z North Carolina State University prowadzony przez dr Jaga Kasichainulę zaproponował wykorzystanie grafenu do stworzenia innowacyjnych układów chłodzących. Ta jedna z alotropowych form węgla zyskała ogromną popularność w różnych dziedzinach nauki na przestrzeni ostatnich lat. Wszystko dlatego, że w grafenie atomy węgla tworzą dwuwymiarową strukturę heksagonalną, która przypomina plaster miodu. Wielu naukowców jest zdania, że grafen z czasem zastąpi w elektronice krzem.

Naukowcy stworzyli kompozyt złożony z grafenu i miedzi, który wykazuje doskonałe właściwości rozpraszające ciepło. Innowacyjny materiał jest łączony z elektroniką za pomocą błony indowo-grafenowej. Taka konstrukcja umożliwia o 25 proc. szybsze rozpraszanie ciepła niż powszechnie stosowane rozwiązania.

Dr Kasichainula opisał swoje odkrycie w "Metallurgical and Materials Transactions B", w którym przekonuje, że produkcja grafenowych kompozytów chłodzących będzie tańsza niż tradycyjnych form zbudowanych z miedzi.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas