Ifinity AirBeacon - zasilany falami elektromagnetycznymi

Polska firma Ifinity oferująca kompleksowe usługi oparte o technologie mikrolokalizacji ibeacons, jako pierwsza na świecie wprowadza do swojej oferty transmitery AirBeacons, które nie wymagają zasilania bateriami. Rozwiązanie eliminuje najpoważniejszą barierę w upowszechnieniu tej technologii - konieczność okresowego serwisowania systemu lub wymiany beaconów.

Ifinity AirBeacon - transmiter nie potrzebujący nowej baterii
Ifinity AirBeacon - transmiter nie potrzebujący nowej bateriimateriały prasowe

Beacony to małe urządzenia wielkości monety. Rozmieszczone w urzędach, centrach handlowych, na stadionach i dworcach mogą komunikować się z naszymi urządzeniami mobilnymi, pozwalając nam na interakcję z przedmiotami lub usługami dostępnymi w tych miejscach lub nawigując nas po zamkniętych obiektach, gdzie nie działa nawigacja GPS. Do tej pory ta technologia miała jeden słaby punkt. Beacony wymagały zasilania baterią, które wprowadzało konieczność ich okresowego serwisowania.

Ifinity rozwiązało ten problem. Wprowadza do swojej oferty kolejną generację beacona - AirBeacon -  zasilanego z pojedynczego źródła emitującego fale elektromagnetyczne o niskim natężeniu. Rozwiązanie to eliminuje skomplikowany proces wymiany baterii, ogranicza do minimum konieczność okresowego serwisowania beaconów, obniża awaryjność instalacji oraz w efekcie poprawia dokładność systemu mikrolokalizacji. AirBeacons charateryzuje również dużo mniejszy rozmiar. Ze względu na swoje właściwości mogą one być instalowane w trudno dostępnych miejscach.

- Pomimo naszych bardzo dobrych doświadczeń w implementacjach usług opartych na dotychczasowych generacjach beaconów, nasi klienci wskazywali potrzebę okresowej wymiany baterii jako pewne ograniczenie - tłumaczy Michał Polak, CTO i współzałożyciel Ifinity. W porozumieniu z naszym partnerem opracowaliśmy prototyp transmitera, który nie wymaga wewnętrznego zasilania. Obecnie trwa etap testów i planowania produkcji. Przewidujemy, że AirBeacons trafią do pierwszych klientów juz w czwartym kwartale 2014 - dodał.

Firma przewiduje, że rozwiązania oparte o AirBeacons znajdą powszechne zastosowanie w dużych obiektach, w których istnieje konieczność implementacji beaconów na masową skalę. AirBeacons mają szansę upowszechnić takie usługi jak: mikronawigacja w centrach handlowych, nawigacja pojazdów na parkingach i w przestrzeniach publicznych, elektroniczne etykiety cenowe w sklepach wielkopowierzchniowych, ewidencja sprzętu w szpitalach oraz pomieszczeniach magazynowych.

Polska staje się powoli potentatem beaconów - w Krakowie prężnie działają dwie spółki zajmujące się tymi produktami. Są to kolejno Estimote oraz Kontakt.io.

Czym jest Ifinity?

Ifinity specjalizuje się w kompleksowych wdrożeniach opartych o technologię beacons od analizy potrzeb, poprzez instalację i oprogramowanie beaconów na stworzeniu aplikacji i SDK skończywszy. Spółka koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań B2B2C (Business to Business to Consumer) w sześciu obszarach biznesowych: miasta i administracja publiczna, przestrzenie parkingowe, sektor edukacyjny, służba zdrowia, galerie i obiekty muzealne oraz powierzchnie handlowe.

Usługi oferowane przez Ifinity oparte są o funkcjonalności technologii beacons: mikronawigację, dynamiczne wyznaczanie trasy oraz udostępnianie rozszerzonych informacji w określonym miejscach. Szczególnym elementem usług oferowanych przez Ifinity jest możliwość integracji wyżej wymienionych funkcjonalności i systemów informatycznych istniejących w danym miejscu. Dzięki temu spółka oferuje takie usługi jak zdalna obsługa interesantów, realizacja mikropłatności w punktach sprzedaży (POS), inwentaryzacja i lokalizacja sprzętu dostępnego w określonych miejscach, zarządzanie przestrzeniami parkingowymi oraz zaawansowana analityka.

Jednym z kluczowych klientów firmy jest miasto stołeczne Warszawa. Miasto w ramach projektu Virtualna Warszawa zleciło Ifinity realizację pilotażowej implementacji mikrolokalizacji i nawigacji w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych. Uruchomiony system został zintegrowany z usługami dostępnymi na miejscu oraz przystosowany do potrzeb osób niewidomych. Jest to pierwsza tego typu implementacja na świecie. Obecnie spółka realizuje kolejny projekt miejski - pierwszą na świecie implementację beaconów w komunikacji miejskiej.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas