Iran wysyła małpę w kosmos

Iran nie jest krajem nastawionym na podbój kosmosu. Niebawem może ulec to zmianie, bowiem po kilku miesiącach oczekiwania na orbitę zostanie wystrzelony żywy rezus.

W ubiegłym tygodniu Irańska Agencja Kosmiczna (ISA) poinformowała, że gdy tylko zakończy się Ramadan, małpa zostanie wysłana w kosmos. W tym roku muzułmański post trwa do 18 sierpnia, więc startu misji można spodziewać się jeszcze przed początkiem września.

Małpa miała zostać wysłana na orbitę już w październiku 2011 r., jednak ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych testów, misja została wstrzymana. Teraz nic już nie stoi na przeszkodzie ambitnych planów Irańczyków.

- Wszystkie etapy przygotowań do wystrzelenia na orbitę statku z żywymi stworzeniami zostały zamknięte. Małpa zostanie wysłana w kosmos po zakończeniu świętego miesiąca Ramadanu - poinformował Hamid Fazeli, przedstawiciel ISA.

Rezus nie będzie pierwszym zwierzęciem wystrzelonym przez Iran w kosmos. W 2010 r. rakieta Kavoshgar-3 wyniosła na orbitę robaki, mysz i dwa żółwie. Co istotne, większość pasażerów żywa wróciła na Ziemię.

Reklama

Władze Iranu zaprzeczyły, jakoby za ich nagłym zainteresowaniem kosmosem stały jakiekolwiek pobudki militarne. Ambitne plany ISA obejmują m.in. wysłanie pierwszego Irańczyka w kosmos przed 2020 r. oraz załogową misję na Księżyc do 2025 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podbój kosmosu | małpa | Iran | Kosmos | kosmiczna turystyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama