Jubileuszowa Mriya z Vostok Europe

Firma SII, która jest producentem zegarkowych mechanizmów w koncernie Seiko, sprawiła wymarzony prezent marce Vostok Europe, na jej 10 rocznicę istnienia.

Ten butikowy, litewski producent zegarków, otrzymał możliwość zaoferowania, jako pierwsza w świecie firma, modeli zegarków z nowym mechanizmem Seiko oznaczonym symbolem NE88, wyposażonym w stoper i automatyczny naciąg sprężyny.

Dzięki takiej wspólnej decyzji firm, specjalne modele zegarków Mriya marki Vostok Europe, które są zaprojektowane jako profesjonalne czasomierze przeznaczone dla nurków, posiadające koperty o średnicy 50 mm i charakteryzujące się wodoszczelnością 30 ATM, zadebiutowały z nowym, fantastycznym mechanizmem wyprodukowanym przez firmę SII. Jubileuszowymi, wyprodukowanymi w 10 rocznicę istnienia firmy są trzy odmiany tego modelu zegarka, różniące się kolorystyką koperty.

Reklama

Są one następujące: stalowa - srebrzysta, stalowa - złocona, stalowa czerniona, z czerwonym elementem na pierścieniu dekompresyjnym. Każdy z modeli jest limitowany do 500 sztuk.

Pojawiające się w tym czasie na rynku zegarki, są formą uczczenia 10 rocznicy funkcjonowania marki Vostok Europe, a inspirowane największym samolotem - AN225 Mriya, są równocześnie największymi z dotychczas wyprodukowanych czasomierzy tej marki. 

Marzenie

Sama nazwa zegarków - Mriya, znana w kolekcji marki Vostok Europe, jest przywołana dla czasomierza od nazwy niezwykłego samolotu i pochodzi z języka ukraińskiego, a w tłumaczeniu oznacza "marzenie".

Działająca w Wilnie na Litwie marka Vostok Europe łącząc swoją lokalizacją Rosję i Wschodnią Europę, produkuje czasomierze, które obok walorów wzorniczych i niezwykłych inspiracji wspierających kreację modeli, mogą na pewno szczycić się najlepszym stosunkiem ceny do jakości wśród zegarkowych wyrobów na dzisiejszym rynku.

- W momencie kiedy spotkaliśmy się z firmą SII, w trakcie Międzynarodowych Targów Baselworld 2013, jej przedstawiciele podzielili się z nami wiadomością o wdrożeniu do produkcji nowego mechanizmu oznaczonego jako kaliber NE88 - powiedział Igor Zubowski - manager marki Vostok Europe.

- W tym momencie, my przedstawiliśmy firmie SII, nasze poufne jeszcze wtedy plany stworzenia jubileuszowych modeli zegarków Mriya, co zostało przyjęte jako doskonała możliwość najlepszej prezentacji nowego mechanizmu poprzez wyposażenie w niego serii naszych rocznicowych zegarków.

Zgodnie z planami producenta, mechanizm miał zostać oficjalnie zaprezentowany na rynku w sierpniu bieżącego roku, i co ważne, w tamtym momencie, gdy inne marki mogły dopiero poznawać nowy produkt, Vostok Europe była już w trakcie kreacji specjalnych, rocznicowych modeli.

Nowoczesny mechanizm

Unowocześnienia mechanizmu NE88, w stosunku do poprzedniego modelu wyposażonego w stoper i automatyczny naciąg sprężyny są znaczące. Moduł stopera posiada tak skonstruowane koło kolumnowe, że następuje płynne wyzwalanie jego pracy, zatrzymywania i zerowania, w przeciwieństwie do wymagającego dłuższego działania siły, szczególnie przy zerowaniu dla wariantu opartego na krzywce.

Jak sama nazwa wskazuje, moduł stopera mechanizmu posiada koło kolumnowe, w tym przypadku z szesnastoma pochylonymi zębami i ośmioma sekwencjami kolumna-przerwa w jego części walcowej. Rozwiązanie z kołem kolumnowym, zapewnia stabilną blokadę i pewne wyzwalanie dźwigni, połączonej funkcjonalnie z przyciskami.

Dzięki kołu kolumnowemu, kolejne sekwencje pracy stopera powtarzane są nieomylnie. W odróżnieniu od mechanizmu krzywkowego, nie ma potrzeby generowania siły powodującej powrót dźwigni wyzwolonej dla startu pomiaru w trakcie zerowania wskazań, co czyni użytkowanie stopera przyjemniejszym.

W przeszłości stosunkowo miękki i przez to nieodporny na ścieranie metal, z którego wykonywane było koło kolumnowe. Mógł on powodować mniejszą trwałość skonstruowanych przy jego użyciu mechanizmów. Teraz firma SII skupiła się nad poprawieniem jakości procesów metalurgicznych, w tym kontroli twardości metalu.

Te działania przyniosły zdecydowaną poprawę jakości materiału. W ocenie wykonawcy, w aspekcie zużycia elementów, obecnie oferowany mechanizm ma żywotność dłuższą niż jego odpowiednik z modułem krzywkowym. 

- Kiedy nasi zegarmistrze dostali szansę zapoznania się z mechanizmem NE88, stwierdzili, że jest on produktem najwyższej jakości i że z tak wyrafinowanym wyrobem nie mieli jeszcze do czynienia - powiedział Igor Zubowski.

Właśnie w tym momencie na rynek trafiły trzy wskazane w tekście limitowane, rocznicowe zegarki Mriya marki Vostok Europe. 

Władysław Meller

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama