Klocki Lego budują sztuczne kości

Okazuje się, że podczas niezwykle ważnych przedsięwzięć ogromną rolę potrafią odgrywać niekoniecznie poważne i zaawansowane technologie. Najlepszym tego przykładem jest wykorzystanie klocków Lego przy konstruowaniu sztucznych kości.

Klocki Lego mają wiele różnych zastosowań.      Fot. Google Science Fair 2012
Klocki Lego mają wiele różnych zastosowań. Fot. Google Science Fair 2012materiały prasowe

Praca w laboratorium nieodłącznie wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem określonych czynności w odpowiednich odstępach czasowych. Zapoczątkowanej reakcji zazwyczaj nie można przerwać w dowolnym momencie i wrócić do niej kiedy pozwolą na to czas lub chęci.

Producenci specjalistycznego wyposażenia dążą do tego, aby maksymalnie zautomatyzować badania. Urządzenia potrafią wykonywać za nas coraz więcej czynności. Robią to szybciej, dokładniej i podczas naszej nieobecności. Mają jednak jedną poważną wadę - są bardzo drogie.

Naukowcy z Cambridge University postanowili ułatwić sobie pracę tanim kosztem - przy pomocy konstrukcji wykonanych z klocków Lego. Są nimi wysięgniki sterowane przez komputer. Ich zadanie polega na nieustannym zanurzaniu komponentów w odpowiednich substancjach. Proces jest długotrwały i monotonny, ale niezbędny do skonstruowania sztucznej kości.

Pracę tych niezwykłych ramion zobaczycie na poniższym materiale wideo.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas