Koniec z pralkami - stworzono kulę do czyszczenia ubrań

Wiele wskazuje na to, że tradycyjne pralki już wkrótce odejdą do lamusa. Pewien Kolumbijczyk stworzył urządzenie, które wykorzystuje parę i ładunek elektromagnetyczny do usuwania zabrudzeń z ubrań.

Luna to autorski projekt Juana Camilo Restrepo Villamizara, studenta Colombia Universidad Pontificia Bolivariana. Kula odwraca tradycyjnie postrzegany proces prania - nie wkłada się bowiem do niej ubrań.

Kulę wkłada się do dowolnego pojemnika lub kosza na pranie, a po dodaniu niewielkiej ilości wody proces oczyszczania odbywa się automatycznie. Luna tworzy obłok pary cząsteczek naładowanych elektrostatycznie, które są uwalnianie z otworów w powierzchni metalu. Dzięki drganiom i pulsacjom, kula przemieszcza się między ubraniami, które jednocześnie uwalniają zanieczyszczenia. Przyciągając cząstki brudu zasysane do wnętrza, urządzenie działa jak magnes. Końcowym etapem jest osuszanie tkanin przez inteligentną kulę.

Projekt zyskał przychylność jury tegorocznej odsłony konkursu Electrolux Design Lab, w którym otrzymał pierwszą nagrodę. Nie wiadomo jeszcze nic na temat wprowadzenia Luny do szerokiej sprzedaży.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kula | pralka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama