Naukowcy czytają w myślach małp

Wielkich odkryć często dokonuje się przypadkiem. Właśnie w ten sposób grupa neurologów z Uniwersytetu St. Louise w Waszyngtonie znalazła sposób na czytanie w myślach badanych małp.

Skoro czytamy w myślach małp, to kiedy przyjdzie kolej na ludzi?
Skoro czytamy w myślach małp, to kiedy przyjdzie kolej na ludzi?123RF/PICSEL

Małpy, które brały udział w eksperymencie wykazywały całkowicie odmienne zachowanie. Jedną cechowała podwyższona aktywność, chęć wypełniania zadań jeszcze przed otrzymaniem sygnału do startu (oznaczona jako H); druga zaś wykazywała się podejściem bardziej flegmatycznym, czekając do momentu, w którym wszystkie niezbędne informacje zostaną ujawnione (określana jako G).

Postawione przed małpami zadanie polegało na centralnym umieszczeniu dłoni na stole lub ekranie, a następne przesunięcie jej w inne miejsce. Aby prawidłowo je wykonać, mózg musi odnotować dokładną pozycję ręki, lokalizację punktu docelowego oraz zaplanować trasę między nimi. Wszystkie te etapy można zaobserwować poprzez aktywność neuronową.

Gdy na trasie między małpą a punktem docelowym ustawiona zostanie jakaś przeszkoda to uwypuklają się różnice między osobnikami. Małpa oznaczana jako H w takich sytuacjach nie może doczekać się do rozpoczęcia zadania i na bieżąco planuje trasę z punktu początkowego do końcowego, więc przeszkoda może okazać się dla niej utrudnieniem, zwłaszcza gdy ustawimy ją nagle. Inaczej zachowywała się małpa G, która czekała aż wszystkie przeszkody zostaną ujawnione i dopiero wtedy planowała trasę.

Badane małpy zaprezentowały zgoła odmienne podejścia do realizacji zadania, a naukowcy mogli je monitorować dzięki prezentacji aktywności neuronowych w mózgach jeszcze przed podjęciem akcji. Jest to odkrycie przełomowe dla neurobiologów, które może okazać się niezwykle istotne także z punktu widzenia medycyny.

Naukowcy czytają w myślach badanych małp:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas