Nie ma łańcucha, a jeździ szybciej niż zwykły rower!

Izzybike - innowacyjny rower bez łańcucha, zaprojektowany przez inżyniera Marka Jurka, może stać się przebojem na rynku. Prototyp Izzybike ma 29-calowe koła, kierownicę i ramę oraz pedały zamontowane na przednim kole.

Izzybike to polski projekt, który może zrewolucjonizować rowerowy rynek
Izzybike to polski projekt, który może zrewolucjonizować rowerowy rynekYouTube

Na konkurs "Polska innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys?", zorganizowanym przez Instytut Wolności, wpłynęło 140 projektów. 

- Ten projekt może zrewolucjonizować rynek rowerowy - dodaje Krzysztof Zakrzewski, szef Rady Instytutu Wolności.

Projekt Marka Jurka z Instytutu Fizyki UW otrzymał już złoty medal na Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA 2011 w Norymberdze. Prototyp Izzybike ma 29-calowe koła, kierownicę i ramę jak tradycyjne rowery. Siodełko umieszczone jest jednak dużo niżej, a pedały zamontowane zostały na przednim kole, więc Izzybike obywa się bez łańcucha.

Koła są dość blisko siebie, a siodełko zaopatrzone jest w podpórkę dla dolnej części pleców. Dwuczęściowa rama bardzo łatwo się składa. Największym problemem w konstrukcji tego roweru był fakt, że umieszczenie pedałów na przednim kole odbija się na stabilności pojazdu. Problem rozwiązała specjalna przekładnia i stalowa linka łącząca "układ kierowniczy", a więc przód ramy, z miejscem, w którym rama się składa.

W każdym innym składaku części ramy blokuje się na czas jazdy - tutaj zawsze są ruchome, ale mimo to rower nie składa się w czasie jazdy.

Prototyp waży niecałe 12 kg., ale gdyby użyć do jego produkcji aluminium albo karbonu mógłby być o 3 kg lżejszy. Izzybike jest szybszy od klasycznych rowerów, nie ma łańcucha, a więc nie brudzi nóg jadącego i stawia mniejszy opór podczas pedałowania. Pedałuje się lżej także z racji ułożenia nóg, bardziej naturalnego niż w cenionym za szybkość rowerze poziomym. W porównaniu z tym ostatnim Izzybike daje jadącemu dużo lepszą widoczność.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas