Odkryto planetę niemal identyczną jak Ziemia

Gliese 581g jest egzoplanetą, znajdującą się w układzie Gliese 581, której astronomowie nadali 0,92 w skali Indeksu podobieństwa do Ziemi (ESI). Dla porównania znajdujący się "nieopodal" nas Mars ma 0,7.

Oto jak na skali podobieństwa wypadają planety Układu Słonecznego.  Fot. PHL
Oto jak na skali podobieństwa wypadają planety Układu Słonecznego. Fot. PHLmateriały prasowe

System Gliese 581, oddalony od nas o 20 lat świetlnych, jest prawdziwą skarbnicą planet podobnych do Ziemi. 581g jest wśród nich rekordzistką. Naukowcy oszacowali to dzięki ESI, czyli specjalnej formule matematycznej, która na podstawie różnych czynników charakteryzujących daną planetę, przyrównuje ją Ziemi. Wynik przedstawiany jest za pomocą liczb z przedziału od 0 do 1. Pierwsza oznacza planetę, do której prawdopodobnie nie moglibyśmy się dostać, a jedynka opisuje ciało niebieskie identyczne z zamieszkiwanym przez nas globem.

Przyjęto, że wynik powyżej 0,8 oznacza obiekt podobny do naszego, a zatem nadający się do zamieszkania. Powinien mieć skaliste podłoże i atmosferę, w której można funkcjonować. Przedział od 0,6 do 0,8 opisuje planety odpowiednie do kolonizacji, ale ich atmosfera pozwoliłaby na funkcjonowanie tylko prostym organizmom, tolerującym skrajne warunki środowiskowe. Na takich obiektach panują zazwyczaj skrajne warunki temperaturowe. W tym zakresie mieści się nasz sąsiad - Mars. Dostał on 0,7 w skali ESI.

Gliese 581g może poszczycić się wynikiem 0,92, co czyni ją nadającą się najbardziej do zamieszkania planetą spośród wszystkich znanych obiektów spoza Układu Słonecznego. Problem tkwi jednak w odległości - 20 lat świetlnych sprawia, że ludzkość może zapomnieć o kolonizacji.

Poniższy wykres pokazuje 258 planet oraz ich stopień podobieństwa do Ziemi.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas